środa, 15 marca 2023

Krótki komentarz do wyników Swire Pacific za rok 2022

    W ubiegłym tygodniu, 9-tego marca 2023 r. wyniki za rok 2022 pokazała cała grupa Swire Pacific. W roku ubiegłym spółka (Swire Pacific) wygenerowała przychody na poziomie 91,693 mln HK$ [ = 91,6 mld HKD] (spadek 1% rdr), zysk bazowy na poziomie 4,748 mln HK$ (spadek 10% rdr), przepływy pieniężne z działalności operacyjnej na poziomie 12,043 mln HK$ (spadek 22% rdr), zysk operacyjny 12,043 mln HK$ (wzrost 16%) przy 47% wzrostu długu netto (56,7 mld HKD względem 38,6 mld HKD w roku ubiegłym). Biorąc pod uwagę wpływ epidemii covid, bardzo restrykcyjną politykę 0-covid w całej Azji, choć w Chinach szczególnie, takie wyniki mnie zadowalają, choć tak szczerze mówiąc nie są one jakieś super. To co mnie najbardziej cieszy, to fakt, że zysk wygenerowany na działalności nieruchomościowej + napojów bezproblemowo pokrył stratę na działalności lotniczej, a dodatkowo pozwolił na swobodną wypłatę dywidendy bez wpływu na zdolność do generowania bieżących zobowiązań. Choć pomimo uziemienia branży lotniczej HAECO (usługi serwisowe) osiągnęło zysk wynoszący 156 mln HK$. Jeśli chodzi o działalność nieruchomościową, to Swire Properties przejmowało kolejne udziały w nieruchomościach/nieruchomości na terenie Chin Kontynentalnych + Hong Kong, zmniejszyło udziały w 1 projekcie w Wietnamie. Oprócz tego w lutym (2023 r.) Swire nabyło 40% udziałów projekcie nieruchomości mieszkaniowych na działce położonej w Bangkoku. To pierwszy raz, gdy Swire we współpracy z lokalnym deweloperem City Realty Co. Ltd. wybuduje nieruchomości mieszkaniowe w Bangkoku. Jeśli chodzi o zmniejszenie zaangażowania w Wietnamie, to ten ruch oceniam bardzo pozytywnie. Obecnie sytuacja gospodarcza w Wietnamie nie należy do najlepszych, a rynek nieruchomościowy, choć rozwija się bardzo dynamicznie, to też ma swoje problemy. Jeśli chodzi o nieruchomości mieszkaniowe, to rynek wydaje się dość nasycony, co widać szczególnie po rentownościach, które są na podobnym poziomie względem lat ubiegłych. Obecnie bardzo zauważalny jest spadek konsumpcji, spadek zatrudnienia, trudności w regulowaniu wynagrodzeń, problemy w sektorze bankowym, ograniczenia w wypłacaniu depozytów poprzez limity + celowe czasowe zamykanie placówek bankowych jednego z banków itp. Jednak rynek wietnamski jest rynkiem dynamicznym, więc całkowite niewychodzenie z tego rynku, także oceniam pozytywnie. Oprócz tego SWIRE zamknęło przejęcie biznesu butelkowego od Coca Cola Japan w Wietnamie + Kambodży. W ujęciu długoterminowym to przejęcie mi się bardzo podoba i myślę, że pozytywnie wpłynie na przyszłe zyski. Jeśli chodzi o branżę lotniczą, to Cathay zanotowało 21% wzrost przychodów rdr = 13,828 mln HKD [13,8 mld HKD] przy 53% spadku zysku bazowego. 
W ubiegłym roku Swire Pacific ogłosiło skup akcji własnych celem umorzenia w wysokości do 4 mld HKD. Skupiono akcje (A+B) o wartości 2,6 mld HKD. Spółka posiada jeszcze 1,4 mld HKD na dalszy skup akcji, co w obecnej sytuacji na rynkach globalnych (SVB + problemy Credit Suisse) powinno trochę amortyzować spadki na spółce. Oprócz kontynuacji skupu akcji Swire Pacific ogłosiło podwyżkę dywidendy o 15%. 

    Obecna sytuacja na rynkach na pierwszy rzut oka może wydawać się trudna, na pewno wiele osób wypadnie bądź zrezygnuje z inwestowania, jednak w ujęciu długoterminowym należy pamiętać, że spadki, kryzysy, upadłości, bankructwa, bessa oraz ich przeciwieństwa są czymś zupełnie naturalnym. Rynek zawsze tworzy wygranych i przegranych, a z perspektywy inwestora dywidendowego (nawet przy częściowym ograniczeniu wypłat dywidend przez niektóre spółki) taki czas pozwoli na dokupienie dobrych spółek po niższej cenie, jednocześnie oferując wyższą stopę dywidendy w przyszłości. 



O tym jak postępować podczas spadków pisałem tutaj. W związku z tym, że mam już stworzony dość solidny portfel dywidendowy, postanowiłem dodać do portfela spółki typowo wzrostowe, ich udział w portfelu będzie stanowił maksymalnie do 2% całego portfolio (nie zmieniam zdania co do inwestowania w spółki niedywidendowe, o czym pisałem w zakładce Wstęp: o autorze, blogu i strategii), tym samym od pewnego czasu kupuję akcje Palantir. Jeszcze nie podjąłem decyzji ale w czerwcu powinienem zainwestować w któryś z obserwowanych REITów mieszkaniowych/mieszkaniowo-biurowych z Japonii. Możliwe, że o tym napiszę w czerwcu/lipcu. Bardzo miłym zaskoczeniem jest spółka China Telecom. Akcje kupuję od samego debiutu na giełdzie w Szanghaju, przyznam się, że nie spodziewałem się wzrostów, natomiast po bardzo dobrych wynikach moje akcje są warte 61% więcej. O dokupieniu akcji China Telecom pisałem tutaj. 

Źródło: Lynx Basic




4 komentarze:

  1. "przy częściowym ograniczeniu wypłat dywidend przez niektóre spółki" - czy masz jakieś podejrzenia dot. spółek z twojego portfela?

    Patrząc na zrzut, który dodałeś to taka obawa na rynku zaczyna się pojawiać w kwestii 3M.
    Jaka jest twoja opinia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pisząc to nie miałem na myśli żadnej konkretnej spółki, raczej myślałem ogólnie, choćby na fakt, że przeszliśmy czas epidemii covid i wtedy niektóre spółki wstrzymały bądź obcięły dywidendy. Z tej listy dywidendę obciął już Intel, właśnie sprzedałem 3M i nie posiadam już akcji tej spółki. Najprawdopodobniej zamienię to na JPY i zainwestuję w coś w Japonii lub kupię MSFT :)

      Usuń
  2. Czy podzielisz się pełną listą spółek ze swojego portfela ? Skoro i tak na screenami część podajesz… niektóre pokrywają się z moimi, widzę tez podobne podejście.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Czego tu nie znajdziesz? Na pewno nie znajdziesz tu szkoleń o inwestowaniu, rekomendacji inwestycyjnych, nie udostępniam pełnego składu portfolio, nie sprzedaję także ,,kopiowania ruchów", ani analiz inwestycyjnych na podstawie których będziesz mógł/mogła dokonać inwestycji, ani także mojego "statementu", ponieważ ostatecznie ten blog jest dla mnie samego. "

      Usuń