Podatki u źródła

Poniżej przedstawiam tabelę dot. podatków u źródła z perspektywy inwestora
 z polską rezydencją podatkową








1) USA - w przypadku braku złożenia W8-Ben podatek u źródła wynosi 30%, w przypadku MLP (Master Limited Partnership = Nadrzędne Spółki Komandytowe) podatek u źródła wynosi ok 26% - 36%. (ze względu na zmiany dot. opodatkowania MLP nie posiadam obecnych stawek podatków)

W przypadku REITów dywidenda może zostać wypłacona w kilku częściach zależnie od rodzaju wypłaconego dochodu według następujących stawek: 14,69%; 18,18%, 0%, 13,33%.

2) W przypadku Kanady standardowo pobierane jest 15%, w przypadku niektórych brokerów potrącane jest ok 20-25%.

3) W przypadku REITów z Wielkiej Brytanii podatek może wynosić 0% lub 20%, w zależności od tego czy jest to dywidenda typu PID czy Non-PID (PID =  property income distribution). Praktycznie trzeba liczyć, że zawsze potrącane jest 20%. 

4) Australia - podatek od dywidendy zależny jest od ofrankowania (poziom kredytów frankowych należy sprawdzać na stronie spółki w zakładce relacje inwestorskie)

5) Hong Kong - z reguły dla spółek z Chin Kontynentalnych (H-Shares) brokerzy potrącają 10%, jest to podatek dla Chin Kontynentalnych, Polska nie posiada odrębnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Hong Kongiem (w przeciwieństwie do tej pomiędzy Polską a Tajwanem kliknij link ). Dla spółek z HK podatek wynosi 0%. 

6) Singapur - w sporadycznych przypadkach w przypadku niektórych REITów z Singapuru wypłacana jest dywidenda podzielona na części, każda część opodatkowana według innej skali podatkowej. Z reguły potrącane jest 0%, jednak może się zdarzyć sytuacja, gdy na rachunek 1 dnia wpłyną 3 dywidendy, a każda będzie opodatkowana inaczej (tzn. 0%, 10% oraz 17%). 



Tabela różni się od stawek podatku zamieszczanych na innych blogach, ponieważ opiera się ona wyłącznie na podstawie własnej praktyki.

Link do wykazu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania: kliknij tutaj

Stawka podatku potrącana u źródła może się różnić w zależności od brokera/instytucji finansowej/domu maklerskiego, z którego korzystamy. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz