piątek, 30 września 2022

Nike

     Dzisiaj do mojego portfolio dołączyła nowa spółka, czyli Nike. Nike (ticker: NKE) od długiego czasu było na mojej liście obserwacyjnej, jednak ze względu na wysoką wycenę zakup zawsze odkładałem w czasie. Spółki raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ zna ją chyba każdy.

 Źródło: Screen z serwisu Lynx Basic przedstawiający notowania spółki Nike za okres lipiec 2020 - wrzesień 2022 r. 

 29 września spółka pokazała (nienajlepsze) wyniki za I kwartał 2023 r. (rok finansowy zakończony 31 sierpnia 2022 r.). W bardzo dużym skrócie Nike zaraportowało 4% wzrost przychodów rdr. wykazując przychody na poziomie 12,69 mld. Przy jednoczesnym wzroście kosztów sprzedaży 8% rdr. Spółka zanotowała delikatny spadek marży brutto 44,3% względem 46,5% w roku ubiegłym, natomiast zysk netto wyniósł 1,46 mld $ względem 1,87 mld $ rdr. Spadek 22% rdr. 

Źródło:https://s1.q4cdn.com/806093406/files/doc_financials/2023/q1/FY23-Q1-Combined-NIKE-Press-Release-Schedules-FINAL.pdf

     To na co należy zwrócić uwagę i co jednocześnie spowodowało znaczną przecenę akcji, to m.in. 44% wzrost zapasów (inventories), który może spowodować konieczność ich wyprzedaży, tym samym uderzy to w marżę i dalej przychody. Szczególnie niepokojące jest to w okresie recesyjnym, gdzie trudno będzie o utrzymanie sprzedaży na obecnych poziomach w czasie gdy wiele firm będzie zmagało się z koniecznością redukcji zatrudnienia, wzrostem różnego rodzaju kosztów, spadkiem konsumpcji, i wieloma innymi czynnikami.

Za 1 akcję Nike płaciłem 84 USD, obecnie stopa dywidendy dla Nike wynosi 1,4% w ujęciu rocznym. Średnioroczny wzrost dywidendy (za ostatnie 5 lat) wynosi 11,2%. jeśli chodzi o obecną wycenę akcji, to jest ona dla mnie bardzo atrakcyjna, jeśli w przyszłości kurs się mocniej obsunie, to bardzo chętnie dokupię kolejne akcje.

    


 
 

poniedziałek, 26 września 2022

JT

,,...when You buy things when they're terribly unpopular and depressed, they don't suddenly come back, you have to be patient..."
 Sir John Templeton 

,,... to say the same thing in other words the time when the asset is selling as it's best bargain price is where most people are trying to sell ..."
Sir John Templeton 

,,... there will be fair markets about twice every 10 years and recessions about twice every 10 or 12 years but nobody has been able to predict them we're loud so the best thing to do is to buy when shares are thoroughly depressed and that means when other people are selling ..."
Sir John Templeton 


Źródło i link: https://youtu.be/1r9kXM5-qUY


__________________________________________________________________________________

,,...the Dow went from 66 to 10 thausend plus in the hundred years of the 20th century and we had 2 world wars and nuclear bombs and flu epidemics and name it cold war there's always, there's always problems in the future there are always opportunities in the future..." 
W. Buffett 





niedziela, 18 września 2022

Philip Carret

     Otrzymałem na priv kilka dość podobnych do siebie pytań odnośnie tego czy nie boję się trzymać akcji, czy nie uważam, że lepiej sprzedać z zyskiem i wrócić na rynek, gdy sytuacja się poprawi. W bardzo dużym skrócie ja nie robię nic szczególnego, nie wychodzę z pozycji. Oczywiście jeśli moje portfolio tymczasowo stopnieje o te 30-50%, to po prostu przeczekam. Nawet ostatnio kupowałem nowe spółki. Choć faktycznie sytuacja na rynku jest trudna, szczególnie dla inwestorów, którzy są na nim od niedawna (rok, dwa). Ogólnie o nic się nie boję, prawie każdego dnia otrzymuję dywidendy, akumuluję je i będę je reinwestował. Osobiście im większe spadki, tym lepiej, ponieważ mogę dokupić więcej aktywów po niższych cenach, które będą mi generowały wyższą stopę dywidendy. W ujęciu długoterminowym, oczywiście nie wiadomo kiedy, czy za rok, dwa, pięć czy więcej lat obecne spadki będą jedynie wspomnieniem i tego się trzymam. Dzięki wpływającym dywidendom nie skupiam się aż tak bardzo na obecnej wycenie portfela inwestycyjnego, jednak wierzę także moje spółki, w ich biznes oraz ten Buffetowski zamek z fosą. Oczywiście jeśli w Polsce będziemy mieli recesję, to należy liczyć się z rekomendacją KNF dla sektora finansowego dot. zatrzymania zysków i nie dzielenia się nimi z akcjonariuszami. Tu wszelkie instytucje finansowe typu banki, ubezpieczyciele zapewne takiej rekomendacji się podporządkują i może się zdarzyć tak, że dywidendy zostaną wstrzymane ale póki co, tego co będzie i czy takie rzeczy się wydarzą, to się dopiero okaże w przyszłości. Dla uspokojenia warto obejrzeć 2 bardzo dobre wypowiedzi. Pierwsza Philipa Carreta, założyciela Pioneer Fund oraz druga oczywiście często przeze mnie podrzucana W. Buffetta. Ja oczywiście będę postępował dokładnie tak jak P. Carret oraz W. Buffett. Jednocześnie nikogo nie namawiam do niczego ani niczego nie rekomenduję, każdy ostatecznie sam odpowiada za swoje $ oraz każdy ma inną awersję do ryzyka. Spadki tak jak wzrosty są czymś zupełnie naturalnym na rynku i jeśli ktoś nie czuje się na siłach, nie wykonał odpowiedniej analizy i nie wierzy w spółki, których akcje posiada, powinien wybierać instrumenty finansowe o niższym profilu ryzyka jak na przykład obligacje.







________________________________________________________________________________
Bardzo ciekawy materiał o azjatyckim kryzysie finansowym, do którego doszło w czerwcu 1997 r. Co ciekawe są nawet wypowiedzi Lee Kuan Yew - twórcy potęgi Singapuru Asian Financial Crisis 1997: The Asian Contagion oraz kolejny Hong Kong's Turbulent Financial Crisis (1998)



czwartek, 15 września 2022

      Dzisiaj znowu wybrałem się na bardzo udane zakupy na TSEJ (Tokio Stock Exchange), dalej kontynuowałem zakupy spółek z sektora gamingowego na TSEJ, tym samym mogę powiedzieć, że udało mi się rozkręcić snowball w JPY na TSEJ 😊. To znaczy, że od przyszłego roku bez dokładania nowych środków mój snowball w JPY będzie się sam toczył 😁😁😁😁 i pozwoli na zakup pełnych lotów (pakietów) gdy w lipcu 2020 r. kupiłem pierwszą spółkę z TSEJ do portfela - Mitsubishi Corporation - (bez korzystania z zamienników w postaci giełd np. w Niemczech) najbardziej bałem się tego, że nie uda mi się rozkręcić snowballa w JPY ze względu na wysoką barierę wejścia w pozycje (konieczność kupowania po 100 akcji). Japonia stanowi już ok 15,8% portfela, natomiast Wielka Brytania (snowball w GBP na LSE) spadła na 3 pozycję pod względem wartości akcji. Wcześniej to LSE było na 2 pozycji. Dzisiaj także wyrobiłem limit dywidend otrzymanych w 2021 roku. To znaczy, że wszystkie dywidendy które wpłyną w tym roku, będą już ponad to, co otrzymałem w roku ubiegłym. Myślę, że w przyszłości na pozycji 1 będzie USA, 2 Japonia, 3 Singapur 💪 



The Power of Compounding - TD Ameritrade

poniedziałek, 12 września 2022

Hap Seng Consolidated Berhad

 Dzisiaj na moją listę obserwacyjną trafiła bardzo ciekawa spółka z Malezji, czyli Hap Seng. Spółka posiada bardzo fajnie zdywersyfikowaną działalność, stabilną historię wypłaty dywidendy, będę ją obserwował i może niedługo ją kupię do swojego portfolio. W chwili obecnej stopa dywidendy w ujęciu rocznym wynosi 5%.  


Info o spółce na stronie MarketScreener
Info o spółce na stronie giełdy w Malezji Bursa Malaysia

piątek, 9 września 2022

     Po realizacji zysku na Microstrategy, 07.09 spółka powróciła do mojego portfolio. Dziś w nocy zrealizowało mi się zlecenie na pewną spółkę gamingową na giełdzie w Tokio. Post o tej spółce powinien ukazać się w październiku ale jeszcze nie podjąłem decyzji czy będę o niej pisał, ponieważ spółka pomimo tego, że działa w sektorze gamingowym nie wpadła jeszcze na pomysł, że w ogóle można mieć stronę w j. angielskim, więc trudno mi podlinkować jakieś dodatkowe materiały do samodzielnej analizy. 

    Wczoraj otrzymałem dywidendę ze spółki:

China Telecom

Amgen

Microsoft

Raytheon Technologies


    Inwestowanie dywidendowe jest nudne, niestety w ostatnich dniach mamy wzrosty, ciągle ktoś płaci dywidendy, nic nie upada, więc ta nuda jest bardzo ok. Choć oczywiście z punktu widzenia inwestora dywidendowego lepiej byłoby, gdybyśmy na rynku mieli dalsze spadki, aby reinwestować dywidendy w nowe akcje z wyższym yieldem i niższą wyceną. 

wtorek, 6 września 2022

Wyjście z Microstrategy

     

      Dzisiaj całkowicie wyszedłem z Microstrategy po cenie 217 USD za akcję. Akcje kupowałem po ok 160 USD, więc 35% zysku na części akcji także jest ok. Będę śledził rynek kryptowalut i albo wrócę na Microstrategy albo bezpośrednio zainwestuję w BTC oraz ETH ale to już czas pokaże. Kevin O'Leary - Crypto Will Be The 12th Sector of The S&P! Do końca obecnego/na początku przyszłego tygodnia powinienem zrealizować nowy zakup na giełdzie w Tokio. Nie ukrywam, że nie za bardzo mam o czym pisać na blogu, ponieważ moje portfolio jest już praktycznie skończone. Poza wspomnianym zakupem na giełdzie w Tokio, w przyszłości będę chciał tam dokupić 2 REITy, oprócz tego 1 spółka we Francji oraz 1 ze Szwajcarii i moje portfolio będzie już kompletne. Mogę już w ogóle nie kupować nowych spółek, wystarczy, że będę reinwestował dywidendy, w te które już obecnie posiadam.

Dzisiaj otrzymałem dywidendę ze spółki:

Pfizer

Southern Company

Natomiast wczoraj otrzymałem dywidendę ze spółki: 

Pennon Group


piątek, 2 września 2022

Digital Realty Trust

      W związku z tym, że postanowiłem dokonać reinwestycji dywidend, które wpłynęły do mojego snowballa w USD w sierpniu,  dzisiaj do mojego portfolio dołączył amerykański REIT z branży centrów danych czyli Digital Realty Trust Na taką wycenę DLR czekałem od bardzo dawna. W chwili obecnej za jedną jednostkę DLR należy zapłacić 122 USD ale co mnie cieszy najbardziej, to stopa dywidendy na poziomie 4%. Co ważne, DLR od 17 lat rok do roku regularnie podnosi dywidendę. 


W chwili obecnej ilość akcji w wolnym obrocie (free float) wynosi niecałe 2%. 


Choć DLR jest REITem ze Stanów Zjednoczonych, to posiada bardzo szeroko zdywersyfikowaną geograficznie działalność. W listopadzie 2021 roku DLR wylistowało swój REIT o nazwie DigiCore REIT na giełdzie w Singapurze. DLR zachowało ok 34,5% udziałów. Oprócz tego Digital Realty Trust we współpracy z Mitsubishi Corporation poprzez wspólne joint-venture prowadzi działalność w Japonii. 


W tym roku DLR wypłaci dywidendę jeszcze dwa razy, 30 września (ex-dividend date - 14 września) oraz tak jak w latach poprzednich w grudniu. O centrach danych można sporo napisać ale najlepiej obejrzeć 23 minutowe wystąpienie Kevina O'Leary What's Changed In The American Economy? | Montana On The Rise 

Link do prezentacji wynikowej: