czwartek, 17 sierpnia 2023

IPO Vinfast + krótko o Chinach

     Przedwczoraj na NASDAQ odbyło się pierwsze notowanie wietnamskiego producenta pojazdów elektrycznych Vinfast. Na debiucie akcje wzrosły ponad 225%, dlatego korzystając z okazji także zainwestowałem w ich akcje wychodząc na zamknięciu z całkiem przyzwoitym zyskiem, który w całości zainwestowałem w nowe akcje Apple. Warto pamiętać o tym, że Apple także pracuje nad własnym pojazdem autonomicznym



    Obecnie w przestrzeni publicznej pojawia się bardzo wiele negatywnych informacji z Chin, niektórzy spodziewają się nawet kryzysu, który mógłby rozlać się globalnie poza Chiny. W związku z tym pojawia się bardzo negatywny sentyment do rynku chińskiego. Jeśli chodzi o mnie, to patrząc po wpisach na blogu widać, że od pewnego czasu przygotowuję się na taki scenariusz (choć dokupiłem 2 nowe spółki z HK, w tym jedna w części generująca przychody także na działalności nieruchomościowej). Począwszy od zamknięcia snowballa w chińskim yuanie i przejście na snowball w dolarze Hong Kongu (HKD) ze względu na spegowanie z dolarem amerykańskim, co ma minimalnie zredukować ryzyko związane inwestowaniem w jednej z chińskich walut. Wydaje się, że nie tylko Swire Pacific ale także konkurenci jak New World Development Company są już od dłuższego czasu świadomi pogarszającej się sytuacji społeczno-gospodarczej w Chinach i to był główny powód sprzedaży (nie tylko przez te 2 firmy) części biznesu celem redukcji zadłużenia przygotowując się na ewentualny kryzys, a dywidenda specjalna ma być środkiem podtrzymującym pozytywny sentyment wśród akcjonariuszy do spółek oraz częściowy zwrot wyłożonych na zakup środków, ponieważ przejmującymi biznesy są akcjonariusze już wcześniej powiązani ze spółkami, jak np. John Swire & Sons w przypadku Swire Pacific. Dla świadomych i dobrych zarządów firm z sektora nieruchomościowego (ale nie tylko) wystarczy krótka analiza własnych biznesów, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski dot. sytuacji społeczno-gospodarczej, nie muszą czekać na oficjalne statystyki od administracji państwowej. Jasno widzą co gdzie i jak się wynajmuje, czy co i jak się sprzedaje. Widzą na co jest popyt, a na co nie ma oraz znakomicie dostrzegają zmiany społeczne pośród kadry pracowniczej i widzą gdzie mają kredyty i na jakie oprocentowanie. Kolejnym krokiem było m.in. całkowite wyjście ze spółek powiązanych z sektorem finansowym, szczególnie z banków, choć nie spodziewam się upadku któregoś z chińskich banków jak Bank of China czy ICBC. 
    




    Od pewnego czasu bardzo widoczny jest proces przenoszenia produkcji do krajów ASEAN, sporo mówi się m.in. o Wietnamie, jednak i tu sytuacja społeczna wraz z rynkiem pracy uległa zmianom na gorsze. Niekoniecznie proces przenoszenia produkcji z Chin musi się powieść, jednak na pewno państwa ASEAN na tym zyskają, ja raczej stawiam głównie na Indonezję jako głównym wygranym przenoszenia produkcji z Chin. W dużym skrócie, osoby dopiero co rozpoczynające inwestowanie nie powinny wybierać rynku chińskiego, choćby ze względu na wysokie stopy dywidend, ponieważ podobną stopę dywidendy możemy uzyskać na London Stock Exchange, w Australii czy bez problemu nieporównywalnie bezpieczniej w Singapurze, choć spółki singapurskie są mocno zaangażowane na rynku chińskim, więc na pewno zła sytuacja gospodarcza i na nie będzie miała negatywny wpływ. Na pewno należy dokonać przeglądu posiadanych spółek pozbywając się tych słabszych, do których nie jesteśmy pewni, natomiast jeśli chodzi o mnie, to pomimo trudności obecnie nie mam w ogóle w planach wyjścia z posiadanych spółek. Pomimo, że niektóre są zaangażowane na rynku nieruchomościowym. Jednocześnie warto pamiętać, że nie ,,yield" się liczy ale stabilność i jakość portfela i gdzieś musimy pamiętać o możliwym kryzysie (ale czy do niego dojdzie, nie wiem, na pewno administracja państwowa także będzie chciała jakoś temu zapobiec). W przypadku spółek globalnych najlepiej wybierać rynek amerykański, singapurski bądź brytyjski. Niekoniecznie chiński, natomiast jeśli komuś odpowiada nieoptymalność podatkowa, to na rynku japońskim wciąż można kupić kilka ciekawych spółek, które wypłacają ciekawe dywidendy jednocześnie stale się rozwijając. Ja do listy obserwowanych dodałem m.in. japońskie SECOM. W przypadku inwestowania w spółki chińskie, szczególnie warto omijać te notowane na amerykańskich giełdach w postaci ADRów, to dosłownie najsłabsze ogniwo inwestowania w chinach. 




    Jednocześnie warto obejrzeć wypowiedź P. Carreta oraz Warrena Buffetta, którą podlinkowałem 18 września 2022 r. Jeśli dojdzie do nagłych spadków, to ja będę postępował tak jak P. Carret, jednocześnie otrzymując i reinwestując dywidendy (może niekoniecznie w spółki z sektora finansowego czy nieruchomościowego z Chin czy Hong Kongu). 





niedziela, 13 sierpnia 2023

Podwyżka dywidendy od Swire Pacific/ L'OCCITANE/ LSE: IHG

    10 sierpnia 2023 r. Swire Pacific pokazało wyniki finansowe za I połowę 2023 r. wykazując 15% wzrost przychodów (51,544 mln HKD vs 44,808 mln HKD w roku ubiegłym), 219% wzrost zysku bazowego (5,594 mln HKD vs 1,752 mln HKD w roku ubiegłym), 284% wzrost powtarzalnego zysku bazowego (4,879 mln HKD vs 1,272 mln HKD w roku ubiegłym) oraz 121% wzrost zaraportowanego zysku przypadającego na akcjonariuszy. 127% wzrostu zaraportowanego zysku na akcję (Akcje klasy A: 2,91 vs 1,28 rdr; akcje klasy B: 0,58 vs 0,26) przy 52% wzroście długu netto (66,915 mln HKD vs 43,911 mln HKD). Jednocześnie spółka ogłosiła podniesienie dywidendy śródrocznej o 4%, dla akcji klasy A z 1,15 HKD na 1,20 HKD, dla akcji klasy B z 0,23 na 0,24 HKD. Co najważniejsze Cathay Pacific nie tylko wygenerował zysk w wysokości 4,268 mln HKD (= 4,2 mld HKD) względem straty w wysokości 4,999 mln HKD za pierwszą połowę roku 2022 ale także ogłosił chęć wykupu 50% akcji będących w posiadaniu rządu Hong Kongu, które zostały wyemitowane celem dokapitalizowania linii lotniczej podczas kryzysu epidemicznego. Tak jak pisałem już wcześniej, po sfinalizowaniu transakcji sprzedaży Swire Coca Cola USA, Swire wypłaci dodatkową dywidendę w wysokości 8,120 HKD na akcję klasy A oraz 1,624 HKD na akcję klasy B. Patrząc na strukturę przychodów Swire Pacific, spółka będzie musiała się bardzo natrudzić aby choć w połowie pokryć przychody generowane w Stanach Zjednoczonych przychodami z Wietnamu oraz Kambodży. Na pewno korzystne dla rozwoju biznesu napojów w Azji Płd.-Wsch. byłoby kolejne przejęcie, tym razem na Filipinach (Coca Cola Philipines), jednak ta spółka niedawno została przejęta przez filipińskie Aboitiz Equity Ventures oraz przez Coca Cola Europacific Partners Plc. Natomiast dużo słabiej wypadły wyniki na branży nieruchomościowej w Swire Properties.   

    




    Dywidendy od Swire Pacific (śródroczna + specjalna) chciałem reinwestować w akcje nowej spółki notowanej na HKEX, czyli w L'OCCITANE (obecne także w polskich galeriach handlowych), jednak w związku z możliwym wezwaniem na akcje i zdjęciem akcji (delistingiem) z giełdy rozważę inwestycję w akcje PRADA lub w coś innego. Jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji. Patrząc na zachowanie kursu PRADA wydaje mi się rozsądne zaczekanie na lepszą wycenę, choć porównując z LVMH, Kering czy Hermes inwestycja w Prada Group nie dała zbyt imponującego zwrotu z inwestycji na przełomie lat, dlatego nie śpieszę się z zakupem ich akcji. 



    Od lipca sprzedałem akcje Palantir oraz Intel. Obecnie nie posiadam tych spółek w portfelu, natomiast dokupiłem akcje dwóch nowych spółek z Hong Kongu, 1 nowej spółki z NYSE, 1 spółki z LSE oraz dokupiłem także kolejne akcje nVidii oraz Microsoftu. Pomimo ostatnich przyzwoitych wyników Intela postanowiłem sprzedać akcje, ponieważ CEO w jednym z wywiadów w CNBC publicznie okłamał akcjonariuszy odnośnie dywidendy, więc nie jest to spółka, którą chcę mieć w swoim portfolio. 
    
       Nową spółką z LSE, na której pozycję dopiero zacząłem rozbudowywać jest InterContinental Hotels Group. IHG Plc to spółka z sektora hotelowego, która generuje zyski na 3 sposoby. 1-szy: z franczycy; 2-gi: jako zarządzający obiektami hotelowymi oraz 3-ci: jako posiadacze własnych hoteli niniejszych brandów:  

Link do prezentacji wynikowej: Interim results 2023

    Do głównych konkurentów IHG należą:
oraz francuska grupa Accor 


    Oprócz IHG, branża hotelowa reprezentowana jest w moim portfolio poprzez należące do Swire Properties, Swire Hotels. Dawniej posiadałem udziały w Apple Hospitality REIT, jednak podczas epidemii covid z Apple udało mi się wyjść praktycznie bez straty (oraz bez zysku). Obecnie nie posiadam tego REITa a portfelu. 

    Bardzo podoba mi się Intuitive Surgical, jeśli nie uda mi się znaleźć dywidendowego odpowiednika, to także będę rozważał inwestycję w tę spółkę, choć nie przy obecnej wycenie. Wolałbym raczej coś dywidendowego z tej branży. Obecnie w portfolio dywidendowym nie posiadam ani jednej spółki niedywidendowej.