Tak jak wspomniałem w poprzednim poście Swire Pacific to szeroko zdywersyfikowany konglomerat, który największą część przychodów generuje w branży nieruchomości, napojów (biznes butelkowy/rozlewniczy/dystrybucyjny) oraz lotniczym (tu akurat od wybuchu epidemii covid generuje znaczące straty). Natomiast mniejsza część przychodów pochodzi z działalności inwestycyjnej oraz handlowej. W obecnej sytuacji geopolitycznej inwestowanie w Chinach (zarówno tych Kontynentalnych, jak i Hong Kongu czy Tajwanie) obarczone jest ponadprzeciętnie wysokim ryzykiem. Tu pojawia się pytanie, czy inwestor z Polski, który część środków lokuje na giełdzie w Londynie może stworzyć swoje Swire na LSE. Aby to zrobić wystarczy zainwestować w:
1) British Land - REIT nieruchomościowy notowany na LSE, który posiada ogromne portfolio nieruchomości. Obecnie British Land powrócił do wypłaty dywidendy, która została wstrzymana podczas epidemii covid. British Land rocznie wypracowuje przychody na poziomie ok 455 mln GBP. Dywidenda wypłacana jest 2 razy do roku. Obecnie stopa dywidendy wynosi 4,5% w skali roku. British Land wypłaca dywidendy typu PID (property income distribution), więc każda dywidenda opodatkowana jest na poziomie 20%.
Inne REITy z UK: Derwent London (DLN), Land Securities Group (LAND).
2) Coca Cola HBC - biznes butelkowy/rozlewniczy produktów Coca Cola Co. m.in. na Wielką Brytanię. W ubiegłym roku Coca Cola HBC ogłosiła objęcie udziałów większościowych w Coca Cola Bottling Company of Egypt za 427 mln $, więc spółka posiada szeroko zdywersyfikowaną działalność pod względem geograficznym.
3) International Airlines Group - biznes lotniczy, tak jak w przypadku Cathay Pacific spółka wstrzymała politykę dywidendową. Spółka obejmuje takie firmy jak British Airways, AER Lingus, czy Iberia. Niestety nie wiem jak wygląda opodatkowanie w tym przypadku.
4) Pozostałe biznesy - tu możemy samodzielnie zdecydować w jaki sposób zainwestujemy w ,,biznes zdrowotny/medyczny". W przypadku spółek na LSE mamy np. Astrę Zeneca czy GlaxoSmithKline, więc zamiast szpitali możemy zainwestować w sektor farmaceutyczny. Natomiast odpowiednikiem żywności może być np. Associated British Foods, które także jest producentem herbat np. Twinings. Niestety podczas epidemii covid spółka wstrzymała wypłatę dywidend. Do wypłaty powrócili w kwietniu 2021 r.
Gdybyśmy zamiast Associated British Foods wybrali np. Unilever, który także jest producentem żywności, to sytuacja byłaby stabilniejsza. Niestety Unilever sprzedał biznes herbaciany (Litpon).
Jak widać, niestety takie portfolio podczas kryzysu (na przykładzie epidemii covid) nie utrzymałoby niezachwianej kontynuacji wypłaty dywidend.
W przypadku spółek z Wielkiej Brytanii podatek u źródła wynosi 0% (z wyjątkiem REITów), w Polsce dopłacamy 19%.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz