sobota, 27 sierpnia 2022

National Pension Fund - Korea

    Podrzucam link do strony internetowej koreańskiego funduszu emerytalnego Warto zerknąć i zobaczyć jak oni zarządzają swoim majątkiem, jakie spółki preferują do portfela oraz jakie wyniki generują. Często z takich stron można dowiedzieć się więcej niż z nie jednej książki o inwestowaniu.

Źródło: How we invest https://fund.nps.or.kr/jsppage/fund/mpc_e/mpc_e_03.jsp


    W części ,,Global Equity" na koniec roku 2021 aż 64,9% tej części portfolio stanowiły Stany Zjednoczone. A 3 największymi pozycjami były: Apple, Microsoft oraz Amazon. Jeśli chodzi o te spółki, to korzystając z niedawnej przeceny  ja zwiększyłem udział Apple oraz Microsoftu o 100% i dywidendy, które wpłyną do mojego snowballa w USD także mam zamiar dalej reinwestować w Apple oraz MSFT. Myślę, że obie spółki są nieodłącznym fundamentem każdego dobrze zbudowanego portfolio dywidendowo - wzrostowego. Co ciekawe w TOP 10 nie ma ani jednej instytucji finansowej o zasięgu międzynarodowym jak JP Morgan czy Goldman Sachs.

 
 

poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Inwestowanie w ,,wodę"

     W związku z dramatyczną katastrofą ekologiczną na Odrze, a wcześniej z problemami, które dotknęły Wisłę warto zastanowić się nad możliwością dywersyfikacji portfela inwestycyjnego także o segment związany z szeroko pojętą wodą. Oczywiście nie da się sprywatyzować części rzeki, jednak nie oznacza to, że nie możemy czerpać dochodu z ,,wody". Taką możliwość dają nam nie tylko rynki zagraniczne ale także i nasza Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. 

    Tu od razu na myśl przychodzą mi dwie spółki, pierwszą jest Aqua Bielsko Biała (ticker: AQU) https://www.aqua.com.pl/ spółka zajmuje się dostarczaniem i oczyszczaniem wody (wodociągi, oczyszczalnia, dostęp do ujęć wody, rozbudowana sieć kanalizacyjno-wodociągowa) na terenie Bielsko-Białej oraz innych sąsiadujących miejscowości. W dużym skrócie działalność firmy została świetnie przedstawiona na filmie promocyjnym, który warto obejrzeć, a trwa on tylko 3 minuty Aqua S.A. 51,1% akcji jest w posiadaniu gminy Bielsko-Biała, natomiast 33,33% posiada Veolia Voda. Spółka dawniej była w moim portfelu i wypłacała mi dywidendy, możliwe, że kiedyś do niego wróci. W 2021 roku spółka nie wypłaciła dywidendy. Natomiast w latach wcześniejszych dywidenda była wypłacana regularnie. 

    



    Kolejną spółką jest notowany na rynku New-Connect WODKAN http://wodkan.com.pl/ Choć spółka nie posiada stabilnie rosnącej dywidendy, to nieprzerwanie wypłaca ją od roku 2012. Tak jak AQU, Wodkan posiada labolatorium, oczyszczalnię oraz dostęp do całej niezbędnej infrastruktury pozwalającej na świadczenie usług wodno-kanalizacyjnych swoim klientom. 2,6% akcji posiada PKN Orlen. W wolnym obrocie dostępne jest tylko 4,1% akcji. Spółka prowadzi działalność w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego. Stopa dywidendy wynosi ok 1,2-2%.

    W chwili obecnej w moim portfolio ,,branżę wodną" reprezentuje spółka notowana na giełdzie w Londynie, czyli Pennon Group (ticker: PNN) https://www.pennon-group.co.uk/. Spółka posiada stabilną historię wypłaty dywidend, obecnie stopa dywidendy w ujęciu rocznym wynosi 3,83%. Dywidenda wypłacana jest 2 razy do roku. Gdy ja kupowałem Pennon, spółka oprócz usługami związanymi z oczyszczaniem i dostarczaniem wody, zajmowała się także ,,waste management" (zarządzaniem odpadami). Jednak ta działalność została sprzedana, a środki w postaci ,,mega" dywidendy specjalnej zostały zwrócone akcjonariuszom. 
    Oprócz Pennon, na giełdzie w Londynie znajdziemy inne spółki z tej branży m.in.
1) Severn Trent (ticker: SVT) https://www.severntrent.com/  spółka wypłaca stabilną, nawet w ostatnich latach lekko rosnącą dywidendę. Obecnie stopa dywidendy wynosi 3,43%. 
2) United Utilities (ticker: UU.) https://www.unitedutilities.com/corporate/investors/ - bardzo fajna spółka, która jest na mojej liście obserwacyjnej, możliwe, że niedługo będzie to kolejna nowa spółka w moim portfelu. Działalność jest podobna do powyższych. Stopa dywidendy wynosi 3,87% (w ujęciu rocznym), dywidenda wypłacana jest 2 razy w roku. 

    Dla inwestorów chcących zainwestować w ,,biznes wodny" na giełdzie w USA, warto przeanalizować:
1) American Water Works (ticker: AWK. Warto przeanalizować też spółkę o tickerze AWR) Spółka wypłaca dywidendę kwartalnie. W chwili obecnej stopa dywidendy w ujęciu rocznym wynosi 1,7%. Tylko 22,5% akcji jest w wolnym obrocie. (choć przy takich spółkach jak Visa to i tak duży free-float) link do prezentacji wynikowej:
2) Tetra Tech (ticker: TTEK) notowana na NASDAQ firma świadcząca rozwiązania technologiczne/inżynieryjne w zakresie gospodarki wodnej, zarządzania odpadami, energetyki odnawialnej. Stopa dywidendy w ujęciu rocznym wynosi 0,6%. 
3) A.O. Smith  (ticker AOS) notowany na NYSE producent wszelkich pojemników, podgrzewaczy, rozwiązań filtrujących, produkty do uzdatniania wody, kotłów na wodę, który posiada bardzo ciekawą stabilną i rosnącą politykę dywidendową. W chwili obecnej ich produkty cieszą się ponadprzeciętnym zainteresowaniem w Azji Południowo-Wschodniej. Mnóstwo ludzi kupuje ich produkty do swoich mieszkań i firma rozwija się bardzo dynamicznie bijąc na głowę japońską czy koreańską konkurencję. A.O. Smith jest dywidendowym arystokratą (spółka podnosi dywidendę regularnie od 28 lat). Średnioroczny wzrost dywidendy wynosi ok 17%. Co daje bardzo imponujący wynik. 

    Tu warto wspomnieć o jednej z moich ulubionych firm, która wciąż jest na liście zakupowej, czyli notowana na giełdzie w Tokio Kubota (ticker: 6326). Kubota jest znanym na całym świecie (także i w Polsce) producentem maszyn rolniczych. Największym konkurentem Kuboty jest firma Deere. Kubota świadczy także usługi związane z produkcją rur wykorzystywanych przy budowie rurociągów do przesyłu wody. Oprócz tego Kubota świadczy usługi inżynieryjne, technologiczne w dziedzinie zarządzania infrastrukturą wodną nie tylko w Japonii ale także w takich państwach jak Birma (Myanmar). https://www.kubota.com/corporate/business/water/ Stopa dywidendy wynosi 2%. 
    


Jak zbudować odpowiednik Swire Pacific na giełdzie w Londynie

     Tak jak wspomniałem w poprzednim poście Swire Pacific to szeroko zdywersyfikowany konglomerat, który największą część przychodów generuje w branży nieruchomości, napojów (biznes butelkowy/rozlewniczy/dystrybucyjny) oraz lotniczym (tu akurat od wybuchu epidemii covid generuje znaczące straty). Natomiast mniejsza część przychodów pochodzi z działalności inwestycyjnej oraz handlowej. W obecnej sytuacji geopolitycznej inwestowanie w Chinach (zarówno tych Kontynentalnych, jak i Hong Kongu czy Tajwanie) obarczone jest ponadprzeciętnie wysokim ryzykiem. Tu pojawia się pytanie, czy inwestor z Polski, który część środków lokuje na giełdzie w Londynie może stworzyć swoje Swire na LSE. Aby to zrobić wystarczy zainwestować w: 

1) British Land - REIT nieruchomościowy notowany na LSE, który posiada ogromne portfolio nieruchomości. Obecnie British Land powrócił do wypłaty dywidendy, która została wstrzymana podczas epidemii covid. British Land rocznie wypracowuje przychody na poziomie ok 455 mln GBP. Dywidenda wypłacana jest 2 razy do roku. Obecnie stopa dywidendy wynosi 4,5% w skali roku. British Land wypłaca dywidendy typu PID (property income distribution), więc każda dywidenda opodatkowana jest na poziomie 20%. 

Inne REITy z UK: Derwent London (DLN), Land Securities Group (LAND).

2) Coca Cola HBC - biznes butelkowy/rozlewniczy produktów Coca Cola Co. m.in. na Wielką Brytanię. W ubiegłym roku Coca Cola HBC ogłosiła objęcie udziałów większościowych w Coca Cola Bottling Company of Egypt za 427 mln $, więc spółka posiada szeroko zdywersyfikowaną działalność pod względem geograficznym. 

3) International Airlines Group - biznes lotniczy, tak jak w przypadku Cathay Pacific spółka wstrzymała politykę dywidendową. Spółka obejmuje takie firmy jak British Airways, AER Lingus, czy Iberia. Niestety nie wiem jak wygląda opodatkowanie w tym przypadku. 

4) Pozostałe biznesy - tu możemy samodzielnie zdecydować w jaki sposób zainwestujemy w ,,biznes zdrowotny/medyczny". W przypadku spółek na LSE mamy np. Astrę Zeneca czy GlaxoSmithKline, więc zamiast szpitali możemy zainwestować w sektor farmaceutyczny. Natomiast odpowiednikiem żywności może być np. Associated British Foods, które także jest producentem herbat np. Twinings. Niestety podczas epidemii covid spółka wstrzymała wypłatę dywidend. Do wypłaty powrócili w kwietniu 2021 r.

    Gdybyśmy zamiast Associated British Foods wybrali np. Unilever, który także jest producentem żywności, to sytuacja byłaby stabilniejsza. Niestety Unilever sprzedał biznes herbaciany (Litpon). 

Jak widać, niestety takie portfolio podczas kryzysu (na przykładzie epidemii covid) nie utrzymałoby niezachwianej kontynuacji wypłaty dywidend. 

W przypadku spółek z Wielkiej Brytanii podatek u źródła wynosi 0% (z wyjątkiem REITów), w Polsce dopłacamy 19%. 


sobota, 13 sierpnia 2022

Zakup Swire Pacific

    Powracając do mojego planu, o którym wspominałem w poście z 4 sierpnia 2022 r., a także do Nancy Pelosi, która jak wynika z dostępnych na youtube wideo, już wcześniej bywała w Chinach, a dokładniej na placu Tiananmen, 10 sierpnia 2022 r. dokupiłem nową spółkę do mojego portfela. 

Źródło: https://pixabay.com/images/id-207239/

    Nową spółką jest notowane na giełdzie w Hong Kongu Swire Pacific (akcje klasy "A" - ticker: 19, akcje klasy "B" - ticker: 87). Swire Pacific jest konglomeratem działającym w sektorze nieruchomości, spożywczym (napoje), lotniczym (linie lotnicze - transport ludzi oraz cargo, usługi serwisowe dla linii lotniczych), handlowym, inwestycyjnym, transportu morskiego oraz w innych o mniejszej wadze w przychodach. 
    Od 2020 roku miałem w planach zakup Singapore Airlines lub Japan Airlines, jednak ze względu na epidemię covid z realizacją zakupu ciągle się wstrzymywałem. Jak się okazało, słusznie. Branża została praktycznie uziemiona, rachunki posiadaczy akcji topniały, firmy potrzebowały dokapitalizowania, a spółki takie jak Singapore Airlines czy Cathay Pacific zostały zmuszone do pozyskania kapitału pozwalającego na przetrwanie. Na branży potknął się także Warren Buffett, choć jeszcze kilka lat temu sam mówił, że lubi linie lotnicze. Buffett o branży lotniczej: Warren Buffett on Airline Industry & Labour Strike. Spółka wdrożyła 3-etapowy plan ratunkowy polegający na restrukturyzacji oraz pozyskaniu łącznie 39 mld HKD. Z emisji nowych akcji Cathay pozyskało 11,7 mld HKD (ok 1,5 mld USD), co ciekawe chętnych do objęcia akcji nowej emisji było tak wielu, że doszło do nadsubskrypcji. Oferowano 2,5 mld akcji, natomiast chętnych było na 3,43 mld akcji. Oprócz tego Hong Kong (jako region administracyjny) objął 6% akcji Cathay wykładając na ratowanie spółki 3,5 mld USD (ok 27 mld HKD) link: Hong Kong government to lead US$5 billion bailout package Wtedy też na giełdzie w Hong Kongu zawieszono obrót akcjami Cathay Pacific, Swire Pacific oraz Air China. 
    Dominującym akcjonariuszem w The Cathay Pacific Group jest Swire Pacific. Swire posiada 45% akcji, Air China 22,65%, Qatar Airways 9,99%, China National Aviation Corporation 7,34%. Pomimo tego, iż Air China posiada 22,65% akcji Cathay Pacific, to Cathay Pacific także obecny jest w akcjonariacie Air China. Spółka posiada 2 633 725 455 akcji serii "H", co stanowi 57,72% wszystkich wyemitowanych akcji serii "H". Łączny udział Cathay Pacific w spółce Air China (według info podanego przez Swire Pacific) stanowi ok 18% (A+H). 
    W skład The Cathay Pacific Group wchodzi także przewoźnik niskobudżetowy HK Express oraz Air Hong Kong. The Cathay Pacific świadczy usługi zarówno w transporcie ludzi jak i ładunków (cargo). Posiadają własny terminal cargo na lotnisku w Hong Kongu. Za pierwsze półrocze 2022 roku grupa zanotowała stratę przypisaną akcjonariuszom w wysokości 4,9 mld HKD względem straty w wysokości 7,5 mld HKD w roku ubiegłym. Władze Hong Kongu przedłużyły spółce okres zwrotu kredytu pomostowego w wysokości 7,8 mld HKD na kolejny rok, tj. do 8 czerwca 2023 r. Jednocześnie łagodzenie polityki anty-covid pozwoliło spółce na poprawę wyników. Spółka wciąż posiada środki na niezakłócone prowadzenie działalności operacyjnej ,,Available unrestricted liquidity at 30th June 2022 totalled HK$26,701 million, comprising liquid funds of HK$17,289 million and committed undrawn facilities of HK$9,530 million, less pledged funds of HK$118 million.



   Oprócz tego Swire Pacific posiada odpowiednik singapurskiego SIA Engineering czyli HAECO. Obie spółki zajmują się wszelkimi usługami związanymi z serwisowaniem samolotów. HAECO (Hong Kong Aircraft Engineering Company działa także na innych rynkach niż Hong Kong, na przykład w USA oraz w Chinach Kontynentalnych. Pod koniec 2018 roku Swire Pacific doprowadziło do zdjęcia spółki z giełdy stając się jedynym udziałowcem w grupie HAECO. W pierwszej połowie 2022 r. HAECO odnotowało zysk w wysokości 166 mln HKD względem 310 mln HKD w roku ubiegłym. Spadek jest spowodowany brakiem pomocy finansowej udzielonej przez rząd w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie spółka zanotowała wzrost zapotrzebowania na remonty silników oraz pozostałych części samolotów. Wraz z luzowaniem polityki anty-covid spodziewam się zarówno poprawy wyników w części przewozowej jak i serwisowej.
    W roku 2021 na odnodze związaej z całą grupą spółek lotniczych oraz około lotniczych spółka wygenerowała przychody w wysokości 11,4 mld HKD, natomiast strata netto przypisana akcjonariuszom wyniosła 2,3 mld HKD.  
        
Źródło: https://pixabay.com/images/id-4827248/

      Kolejną odnogą spółki jest nienotowane na rynku giełdowym Swire Coca Cola, czyli biznes butelkowy/rozlewniczy oraz dystrybucyjny produktów The Coca Cola Company w Chinach Kontynentalnych, Hong Kongu, na Tajwanie oraz jako trzeci największy niezależny "rozlewca" w Stanach Zjednoczonych. W pierwszym półroczu spółka wygenerowała zysk w łącznej wysokości 1,1 mld HKD (spadek o 22% rok do roku na rynkach azjatyckich), natomiast na rynku amerykańskim wręcz przeciwnie przeciwnie, spółka zanotowała 34% wzrost rok do roku. W roku 2021 na tym biznesie spółka wygenerowała przychody w wysokości 53,9 mld HKD, natomiast zysk wyniósł 2,5 mld HKD. Co pozwoliło na nadrobienie wyników na branży lotniczej. 
    18 lipca spółka oficjalnie ogłosiła przejęcie od Coca Cola Japan biznesu rozlewniczo-dystrybucyjnego produktów The Coca Cola Co. w Wietnamie oraz Kambodży za kwotę 1,02 mld USD. Dzięki czemu spółka weszła na rynek Azji Południowo-Wschodniej, czyli rozszerzyła swoją działalność biznesową także na region państw ASEAN. 
        

                Źródło: photo20_l.jpg (2650×1800) (swirepacific.com) 

    Swire Pacific posiada 82% akcji notowanego na giełdzie w Hong Kongu Swire Properties, ticker: "1972". Swire Properties posiada szeroko zróżnicowane portfolio nieruchomości biurowych, handlowych, hotelowych itp. głównie na terenie Hong Kongu oraz Chin Kontynentalnych. Oprócz tego spółka posiada kompleks nieruchomości w Miami w Stanach Zjednoczonych. Tak jak w przypadku biznesu napojów, spółka wychodzi poza szeroko pojęte Chiny i wspólnie z indonezyjskim partnerem rozwija projekt Savyavasa w Południowej Dżakarcie (której populacja w roku 2021 wynosiła 11 261 595 osób). Swire Properties posiada 50% udziałów w projekcie. Oprócz tego spółka posiada ok 20% udziału w projekcie The River oraz 15,73% w projekcie Empire City (data oddania - 2027 r.) w Sajgonie, w Wietnamie. W chwili obecnej Swire także rozwija projekt w Tokio, który także zostanie oddany w roku 2027 r. 
    Na działalności nieruchomościowej w pierwszym półroczu 2022 r. spółka wygenerowała przychody na poziomie 6,6 mld HKD względem 9,0 mld HKD rok do roku. 26% spadek przychodów spowodowany jest wieloma czynnikami, przede wszystkim największy wpływ miała epidemia covid, a tym samym spadek obrotów na rynku hotelowym, handlowym i innych. Wszelkie centra handlowe, czy nieruchomości hotelowe, których właścicielem jest Swire Properties zostały bardzo mocno dotknięte surową polityką anty-covid. W roku 2021 na działalności nieruchomościowej spółka wygenerowała przychody na poziomie 15,8 mld HKD osiągając zysk przypisany akcjonariuszom w wysokości 5,8 mld HKD.  

        Oprócz wyżej wspomnianych działalności Swire Pacific rozwija działalność w sektorze prywatnej ochrony zdrowia, w tym prywatnych szpitali oraz klinik na terenie Chin poprzez inwestycję w:
1) China Healthcare Investments Limited
2) Shenzhen New Frontier United Family hospital
3) Delta Health China Limited
oraz inne niewymienione powyżej podmioty. 


    Powracając do branży żywnościowej spółka posiada własny brand na rynku cukrów Taikoo Sugar czy własne piekarnie/cukiernie q-bakery Posiada sieć sklepów sportowych m.in. o nazwie GigaSports.




    Pod branem Taikoo Motors (oraz kilkoma innymi), spółka zajmuje się dystrybucją samochodów marki Volkswagen oraz Mercedes na terenie Hong Kongu oraz Tajwanu. Oprócz tego spółka zajmuje się dystrybucją maszyn Volvo, samochodów ciężarowych Volvo oraz motocykli




    Łącznie za pierwsze półrocze spółka wygenerowała przychody łączne na poziomie 44,59 mld HKD względem 46,7 mld HKD rdr (spadek 5%). Zysk netto przypisany akcjonariuszom wyniósł 1,89 mld HKD (odpowiednik ok 240 mln USD) względem straty na poziomie 792 mln HKD rdr. 
    Spółka ogłosiła dywidendę w wysokości 1,15 HKD na akcję klasy ,,A" oraz 0,23 HKD na akcję klasy ,,B". następnie po ogłoszeniu programu skupu akcji własnych (buyback) w wysokości 4 mld HKD (zarówno dot. akcji klasy ,,A" jak i ,,B") akcje wystrzeliły o 10%. Stopa dywidendy oscyluje w okolicach 4-7%. W chwili obecnej za akcję klasy A należy zapłacić 52,65 HKD, lot (pakiet) akcji obejmuje 500 sztuk. Natomiast za 1 akcję klasy B należy zapłacić 8,51 HKD, 1 lot (pakiet) akcji obejmuje 2500 sztuk. Czyli jeśli chcemy zainwestować w akcje Swire Pacific, to minimalna kwota zakupu dla akcji serii A wynosi 26 325 HKD = 15 256 zł, natomiast minimalna kwota zakupu akcji serii B wynosi 21 275 HKD = 12 330 zł. Oprócz tego podczas zakupu akcji na giełdzie w Hong Kongu dodatkowo należy pamiętać o ,,stamp duty" w wysokości 0,13% wartości transakcji. 

    Powracając do momentu wejścia w spółkę, nie był on przypadkowy. W związku z tym, że spodziewałem się nienajlepszych wyników w branży lotniczej, a Cathay publikowało wyniki właśnie 10.08.2022 r. Wybrałem ten moment na wejście. 11.08.2022 r. wyniki publikowało Swire Properties oraz cała grupa, tu po opublikowaniu spodziewałem się poprawy sentymentu oraz lekkiego odbicia. Jak się okazało, 11.08 po ogłoszeniu skupu akcji własnych (buy-backu) akcje spółki wzrosły ponad 10%. 

____________________________________________________
Microstrategy - po zrealizowaniu części zysku na Microstrategy i zakupie za niego wyżej opisanych akcji Swire Pacific w moim portfolio faktycznie mam 1 spółkę, która nie wypłaca dywidend. Póki co nie mam w ogóle w planie sprzedaży pozostałej części akcji Microstrategy, ponieważ rynek kryptoaktywów jest zbyt ważny, aby go pomijać w swoich inwestycjach. A Microstrategy daje mi ekspozycję na rynek kryptoaktywów. Choć nie wykluczam, że przy zadowalających mnie poziomach z tej spółki wyjdę w całości. Na wszystkich akcjach Microstrategy mam obecnie ponad 110% zysku. 

niedziela, 7 sierpnia 2022

Moim zdaniem najlepsze wytłumaczenie konfliktu pomiędzy Tajwanem a Chinami Kontynentalnymi w ok 9 minut

Moim zdaniem najlepsze i najbardziej neutralne wytłumaczenie konfliktu pomiędzy Tajwanem a Chinami  w ok 9 minut. 
     Polecam obejrzeć, tym bardziej, że w polskiej przestrzeni panuje głównie przekonanie bardzo ,,pro chińskie". Problem wcale nie jest taki prosty, tym bardziej, że na przykład od większości komentatorów dowiecie się, że Wyspy Paracelskie są chińskie, a ode mnie przeciwnie, że są jednak wietnamskie. Natomiast od Tajwańczyków, że i oni mają do nich prawa. 



czwartek, 4 sierpnia 2022

Pierwszy post, powiększenie pozycji na spółce China Telecom 中国电信

    24 lipca informując o blogu wspomniałem, że jakaś konkretna treść pojawi się tu dopiero w okolicach września. Do tego czasu nie ma sensu tu wchodzić, jednak wizyta N. Pelosi na Tajwanie trochę skomplikowała mój plan co do pierwszego posta, który miał dotyczyć zakupu pewnej spółki dywidendowej na giełdzie w Hong Kongu. Plan wyglądał następująco: 

1) znajduję spółkę, która ma szanse na wzrost ok 50% w ciągu 3 miesięcy (tak sobie wymyśliłem bez większej filozofii, nie potrafię dostrzec skrzydła opadającego nietoperza na wykresie) 

2) zabieram część zysku (kilkanaście tys. zł), a następnie inwestuję je na giełdzie w Hong Kongu w spółkę, która jest w pierwszej kolejności do zakupu z listy obserwowanych. 

Jako spółkę, która miała szansę na wzrost (zakup wyłącznie spekulacyjny) po szerszej analizie i wysłuchaniu wielu wypowiedzi M. Saylora wytypowałem Microstrategy. Za 1 akcję 14.06.2022 r. płaciłem 161 USD. Wczoraj (04.08.2022 r.) akcje Microstrategy dobiły do 320 USD, dokonałem sprzedaży części akcji (inkasując część zysku, kilkanaście tys. zł - szybciej niż się spodziewałem, bo nie w ok 90 dni, a w około 50 dni. Zainkasowałem część zysku w momencie gdy akcje wzrosły o ok 99%, a nie gdy miały wzrosnąć o 50% - zgodnie z zasadą "daj zyskom rosnąć, a straty ucinaj"). 

Wszystko szło nawet lepiej niż miałem zaplanowane dopóki na Tajwanie nie doszło do wizyty Nancy Pelosi. Na odpowiedź ze strony Chin nie trzeba było długo czekać. Brak reakcji ze strony Xi Jinpinga mógłby go kosztować zbyt wiele, szczególnie jeśli chce zachować swoją pozycję. Zarówno strona chińska (kontynentalna), jak i tajwańska zareagowała w zasadzie tak jak trzeba patrząc z ich perspektywy. Strona kontynentalna wskazała, że manewry, które obecnie przeprowadzają potrwają do 07.08.2022 r. Jeśli sytuacja się nie uspokoi, a USA, Japonia, Australia i kilka innych krajów opowie się za wsparciem neutralności Tajwanu (także militarnie) i faktycznie dojdzie do walk z użyciem wojska, to będziemy bardzo blisko, jak nie już w stanie III Wojny Światowej. Z całego zamieszania zapewne najbardziej zadowolona jest Rosja, która po dokonaniu agresji militarnej na Ukrainie z dnia na dzień oddala się od świata zachodu. Osobiście wierzę, że manewry wojskowe z użyciem ostrej amunicji mają pokazać Amerykanom, że Chińczycy nie pozwolą sobie na m.in. dozbrajanie czy wspieranie Tajwanu, który przez wielu uważany jest za amerykański lotniskowiec, a dla Chin jest zbuntowaną prowincją. Na pewno w jakiś sposób zareagują tak, aby to dotknęło USA (np. rozszerzając strukturę BRICS, wspólną walutę, która mogłaby ,,podgryzać" pozycję dolara amerykańskiego bądź w jakiś inny sposób). Jednak wierzę, że Chiny w przeciwieństwie do Rosji, użyją rozwiązania militarnego w ostateczności, do samego końca będą szukały rozwiązania pokojowego, ponieważ agresja militarna nie jest tym, czego Chiny potrzebują. A szczególnie nie potrzebują doszczętnie zniszczonego długotrwałą obroną Tajwanu, który wcale nie musi przegrać, jeśli zostanie wsparty przez sojuszników. W związku z tym w chwili obecnej muszę wstrzymać się z dalszą realizacją wcześniej opisanego planu i będę myślał jak postąpić. 

Dlaczego pieniądze na zakup akcji w Hong Kongu miały pochodzić ze spekulacji? Ze względu na szereg ryzyk, przede wszystkim ryzyka geopolitycznego, wszelkich sankcji, które mogą zostać nałożone na handel czy dostęp do rynków chińskich nie chcę inwestować tam kapitału, który pochodzi z pracy, na którą muszę poświęcić mój czas i moje siły. Obecnie inwestycje w Chinach (niezależnie czy w Hong Kongu, czy w Szanghaju, Shenzhen traktuję jako inwestycje bardzo wysokiego ryzyka i dlatego może być tak, że do zakupu w HK nie dojdzie, a środki zostaną zainwestowane np. w Singapurze).   

Jako chęć załagodzenia sytuacji odbieram rozkaz ministra obrony USA o przesunięciu próby testu pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym. 

________________________________________________________________________

China Telecom 中国电信

    Odchodząc od wcześniej wspomnianego wątku inwestycji nowych środków w akcje spółek chińskich. W związku z tym, że mój snowball w CNY (chińskim yuanie) już się toczy i pozwala na swobodną reinwestycję, a w tym roku otrzymam jeszcze tylko 1 dywidendę z Chin ze spółki Ping An, dziś w nocy (naszego czasu) dokonałem reinwestycji dywidend w akcje spółki China Telecom 中国电信(ticker na giełdzie w Szanghaju ,,A-shares": 601728). Akcje na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen (w przeciwieństwie od giełdy w Hong Kongu) kupujemy po 100 sztuk (1 lot = 100 sztuk). Podatek od dywidendy u źródła wynosi 10%. Obecnie wartość posiadanych akcji w Chinach Kontynentalnych stanowi 2,74% całego portfela, jeśli doszłoby do całkowitej utraty kapitału, to dywidendy wpływające z innych rynków powinny zrekompensować stratę w ciągu maks. 5 miesięcy. Stopa dywidendy w ujęciu rocznym dla ,,A-Shares" (Szanghaj) wynosi 4,5%, natomiast stopa dywidendy dla ,,H-Shares" (Hong Kong) wynosi obecnie 7,3%. Dywidenda wypłacana jest 2 razy w roku. 




Chiny: 2,74%; Hong Kong 1,3%. Łączny udział Chin w portfelu = 4,04%

Link do strony spółki: China Telecom Corporation Limited - Home (chinatelecom-h.com)

Ze względu na wiele ryzyk uważam, że osoby dopiero rozpoczynające inwestowanie całkowicie powinny omijać rynek chiński, zarówno w Hong Kongu jak i pozostałe. A szczególnie powinny unikać inwestowania w akcje chińskie przez kwity depozytowe (ADR/GDRy).