1 stycznia 2023 roku napisałem na blogu krótkie omówienie portfolio inwestycyjnego za rok 2022, następnie 1 stycznia 2024 roku napisałem krótkie podsumowanie roku 2023, zatem kontynuując wątek podsumowań rok 2024 był rokiem sporych zmian w moim portfelu inwestycyjnym, zarówno jeśli chodzi o wysokość otrzymywanych dywidend, wzrost wyceny portfela w czasie, jak i sprzedaży niektórych spółek ze względu na potrzebę dostosowania portfela do zmian gospodarczo-społecznych, które mogą nastąpić w nadchodzących latach, a są one głównie spowodowane wzrostem wykorzystania rozwiązań AI (sztucznej inteligencji) w nadchodzących latach czy wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną. Tak jak pisałem w poprzednich podsumowaniach, jako osoba inwestująca globalnie, a nie tylko na jednym rynku, nie posiadam stałego benchmarku dla portfela, natomiast inwestuję w biznesy, których współwłaścicielem chciałbym sam być. Dlatego jedynie porównawczo mogę porównywać portfel bardziej do jakiegoś indeksu typu total world stock niż wyłącznie S&P 500.
Warren Buffett: Just Looking At The Price Is Not Investing | CNBC
W roku 2024 wartość mojego portfela wzrosła o 22,71%, natomiast według danych w serwisie brokerskim Interactive Brokers S&P 500 wzrosło o 24,89%, ACWI (MSCI All Country World Index) wzrosło o 17,46%, a VT (Vanguard Total World) wzrósł o 16,49%. Jednocześnie w roku 2024 zanotowałem spadek o około 15% otrzymanych dywidend, spadek był podyktowany zmianami w składzie portfela.
Patrząc na "Performance by sector" wyraźnie widać, że największe wzrosty wygenerowałem na aktywach amerykańskich, głównie na spółkach technologicznych, szczególnie na nVidii, która obecnie stanowi 20% mojego portfela. Ze względu na zbyt dużą wagę, gdy nVidia osiągnęła poziom 30% udziału w aktywach ogółem, podjąłem decyzję, aby ściąć ją poniżej 20% poprzez sprzedaż części akcji. Nie mam w ogóle w planach dalszej sprzedaży akcji nVidii, nawet jeśli będzie zbyt dużo ważyła na portfelu, gdyż otrzymując prawie codziennie dywidendy, mogę sobie pozwolić ze spokojem na wolatylność portfela. Sprzedałem ze stratą wszystkie akcje Estee Lauder, delikatnie obniżyłem zaangażowanie w Microsoft. Na niezmienionym poziomie pozostawiłem Apple. Obecnie TOP 5 mojego portfela stanowi: nVidia z udziałem 18,41%, Microsoft z udziałem 5,18%, Apple z udziałem 4,10%, następnie Mitsubishi Corporation z udziałem 4,07% oraz Mitsui & Co z udziałem 3,45%. W grudniu dokupiłem trochę akcji Palantir płacąc po około 50 USD za akcję. W pełni zgadzam się z wypowiedziami CEO nVidii, J. Huanga, że obecnie jesteśmy w czymś, co można by nazwać nową rewolucją przemysłową, tyle, że powiązaną z rozwojem sztucznej inteligencji.
Nvidia CEO Jensen Huang: We are at the beginning of a new industrial revolution
- UK -
Rok 2024 nie był jakoś specjalnie udany dla spółek notowanych na giełdzie w Londynie, których akcje posiadam, o dodatkowy kapitał poprzez emisję akcji zwrócił się National Grid, SSE obniżyło dywidendę, o czym pisałem na blogu. Sprzedałem także wszystkie akcje BP Plc, jednak nie mogę wykluczyć, że BP wróci do mojego portfela, uważam, że BP to bardzo dobra spółka z sektora oil and gas, potencjalnie zakup BP daje większy spokój, częstszą wypłatę dywidendy niż np. Orlen czy MOL, a do tego jest to spółka bardzo dobrze zdywersyfikowana geograficznie. I co najważniejsze BP nie jest narzędziem w rękach polityków. W przeciwieństwie do BP, nigdy nie sprzedałem żadnej akcji Shella, na którym osobiście sam staram się zawsze tankować.
- Singapur -
Ubiegły rok był bardzo udany dla moich spółek z Singapuru, szczególnie dla spółek z sektora finansowego. Szczególnie udany był dla banku DBS, który nie tylko podniósł dywidendę ale także wypłacił dywidendę bonusową w postaci 1 akcji na każde 10 posiadanych. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w niedługim czasie zmieni się CEO DBS, stery obejmie kobieta, i z TOP 3 singapurskich banków (DBS, OCBC oraz UOB) tylko w UOB CEO pozostanie mężczyzna. W OCBC CEO już jest kobieta, a w DBS CEO zostanie Tan Su Shan. Natomiast z perspektywy inwestycyjnej nie jest to już tak ważne, ponieważ liczy się to, jak ta instytucja będzie zarządzana w praktyce, jak będzie się rozwijała i jaka będzie rentowność na biznesie.
Incoming DBS CEO Tan Su Shan on her vision for the bank
- Japonia -
31 lipca 2024 roku Bank Japonii zdecydował o podniesieniu stóp procentowych do 0,25%, co spowodowało nagłą przecenę na rynkach akcji. Od stycznia 2024 roku do końca lipca moje portfolio wzrosło wtedy o 14,78%, a po ogłoszeniu podwyżki stóp procentowych nastąpił około 13% spadek wartości mojego portfolio. Patrząc na podejście, postawę oraz determinację prezesa Bank of Japan, p. K. Uedy moim zdaniem należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych w przyszłości, a mówiąc w dużym uproszczeniu, era darmowego pieniądza się skończyła. Na co szczególnie powinni zwracać uwagę inwestorzy wykorzystujący margin w inwestycjach na rynku japońskim.
Ze względu na znaczną przecenę akcji japońskich podjąłem decyzję o dokupieniu akcji wszystkich japońskich sogo shosha (z wyłączeniem Itochu). Według mnie Sumitomo Corporation, Itochu, Mitsubishi Corporation, Mitsui & Co, Marubeni, Sojitz, Kanematsu oraz inne nie wymienione sogo shosha to jedne z najlepszych spółek w ujęciu globalnym, a posiadając ich akcje, jeśli nie chcemy budować dodatkowego snowballa w innej walucie np. w Rialu Saudyjskim czy Funcie Brytyjskim, spokojnie możemy pominąć inwestycje w SSE, National Grid, Rio Tinto, BHP, Wilmar International oraz wiele wiele innych. Pomimo słabnącego jena, ja jestem bardzo zadowolony z inwestycji w Japonii.
Sumitomo CEO on business.
Sprzedałem także wszystkie akcje koreańsko - japońskiej firmy Nexon. Nexon to spółka z sektora gamingu, jednak choć lubię gaming, to nie lubię ich gier, więc zgodnie z zasadą "know what You own" podjąłem decyzję o sprzedaży.
Oprócz tego zainwestowałem w inne spółki w Japonii, głównie zorientowane na e-commerce, Afryce oraz transporcie publicznym - Tokyo Metro.
Tokyo Metro shines in its trading debut
O zakupie TSMC na giełdzie tajwańskiej pisałem wcześniej na blogu. O rezygnacji z rozbudowy snowballa w CNY także. W ubiegłym roku zrezygnowałem tymczasowo z rozwoju snowballa w HKD, a wszystkie dywidendy reinwestuję w akcje Eli Lilly na NYSE. Jeśli sytuacja geopolityczna w relacjach pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi się ustabilizuje (chyba nie szybko), to wtedy możliwe, że powrócę do inwestycji w Hong Kongu. Natomiast z obecnych spółek jestem bardzo zadowolony, szczególnie ze Swire Pacific, które uważam, za wspaniały świetnie zarządzany i zdywersyfikowany biznes. Od momentu zakupu akcje Swire Pacific wzrosły o 48,2%, natomiast w dywidendach Swire wypłaciło mi łącznie 3,114 HKD na akcje, czyli 41,9%. Gdybym dzisiaj zamknął pozycję na Swire Pacific, to dałoby mi to łącznie 90,1% wzrostu od sierpnia 2022 roku. Jednocześnie warto pamiętać, że podczas wszelkich kryzysów, załamań gospodarczych, branża lotnicza będzie wpłynie negatywnie na wyniki Swire Pacific, co także może się przełożyć negatywnie na wysokość dywidendy oraz mocny spadek kursu akcji.
- Włochy -
Sprzedałem akcje wszystkich spółek, które posiadałem na giełdzie w Mediolanie. M.in. akcje spółki Amplifon Choć uważam, że Amplifon to bardzo dobry (nie wspaniały, nie świetny ale bardzo dobry biznes), to jednak widać, że choć to spółka "ze świata zachodu", to jednak patrząc na działania inwestorów większościowych "mentalność, podejście do inwestora indywidualnego, uczciwość względem inwestorów indywidualnych" przypomina bardziej standardy "wschodu" (w domyśle: rosyjskie). Więc obecnie nie posiadam żadnych akcji z giełdy w Mediolanie.
- Arabia Saudyjska -
26 listopada 2024 roku otrzymałem pierwsze dywidendy ze spółki Saudi Aramco wypłacone w Rialu Saudyjskim u brokera Interactive Brokers, dywidendy otrzymałem z około tygodniowym opóźnieniem, jednak co zasługuje na bardzo duży plus, to fakt, że nie potrącono żadnego podatku u źródła. Czyli w Polsce należy zapłacić 19% podatku. Jest to o tyle ciekawe, że u brokera lokalnego podatek od dywidend w wysokości 5% został potrącony.
- Szwajcaria -
Podjąłem decyzję o powrocie do rozbudowy snowballa w Szwajcarii w przypadku wystąpienia kryzysu/bessy na rynkach finansowych. Wtedy wykorzystując pożyczkę od brokera kupię akcje kilku spółek, najważniejszy dla mnie będzie bank UBS ze względu na niskie oprocentowanie CHF. Dzięki zakupowi UBS w Szwajcarii, powinienem otrzymywać dywidendy w USD, które dołączą do snowballa w USD "na niski procent" bez blokady możliwości wypłat dolara amerykańskiego z rachunku.
Podsumowując, 2024 rok był zdecydowanie rokiem "AI" oraz mega testem dla inwestorów posiadających akcje japońskie. Obecnie nie planuję już rozwoju snowballa w JPY, będę się koncentrował bardziej na USA (głównie spółki technologiczne wypłacające dywidendy), medycynie (farmaceutyki, biofarmaceutyki), rozwój snowballa w Arabii Saudyjskiej oraz delikatnie Kanadzie i Australii.