sobota, 28 września 2024

Codzienny biuletyn informacyjny o inwestowaniu w Azji Płd. - Wsch. + Świat

    


    Jeśli ktoś lubi czytać prasę, poszukuje biuletynu informacyjnego zawierającego najważniejsze informacje ze świata inwestycji (ogólnie Azja, nie tylko ASEAN + także Świat), to warto zapoznać się z codziennym biuletynem wydawanym przez portal The Edge. 


    Jednocześnie dla osób inwestujących np. w Singapurze celem poznania podstawowych informacji o spółce warto skorzystać z narzędzia AskEdge. Link: https://theedgemalaysia.com/askedge/sgx/D05



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 





czwartek, 19 września 2024

Lisa Su "decade from now, nobody's going to be asking, what was the ROI on AI... " / uzupełnienie posta o inwest. na Tajwanie

"...decade from now, nobody's going to be asking, what was the ROI on AI, they are going to say that AI is part of our life..."


    Uzupełniając poprzedni post dot. inwestowania na Tajwanie, tak jak pisałem wcześniej, debet w TWD został automatycznie zamknięty przez IBKR, jego wartość wynosi 0, natomiast cały dług został przekonwertowany na USD. 



    Oprócz standardowych opłat w przypadku spółek z Tajwanu dojdzie nam opłata za przechowywanie aktywów, tzw. "Custodian Safekeeping Fee", będzie ona naliczana każdego dnia, u mnie po przeliczeniu na PLN wychodzi jakieś 5-6 groszy na tydzień. 



    Jednocześnie warto podkreślić, że inwestowanie na Tajwanie jest obarczone ponadprzeciętnym ryzykiem i osoby dopiero co rozpoczynające inwestowanie na giełdzie lub te nie posiadającej wysokiej awersji do ryzyka w ogóle nie powinny inwestować na tym rynku. 

poniedziałek, 16 września 2024

Inwestowanie na giełdzie na Tajwanie w Nowym Dolarze Tajwanu (TWD) jako (#)_(#) uzupełnienie snowballa w dolarze amerykańskim (#)_(#)


Wszystkie informacje publikowane na blogu Exponential dividend growth stanowią wyłącznie prywatne przemyślenia oraz opinie autora. Nie są one rekomendacjami inwestycyjnymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) i nie należy ich tak traktować. Autor nie ponosi odpowiedzialności za błędne decyzje inwestycyjne, utratę całości bądź części zainwestowanego kapitału przez osoby czytające i inwestycję w spółki, o których mowa na blogu. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za błędne informacje zamieszczone na blogu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 





    19 lipca 2023 roku Interactive Brokers wprowadziło do swojej oferty możliwość handlu akcjami notowanymi na TWSE (Taiwan Stock Exchange) w TWD (Nowy Dolar Tajwanu), jednak jednocześnie pojawiła się pewna nieścisłość, mianowicie pomimo aktywacji dostępu do rynku tajwańskiego, osoby posiadające rachunki gotówkowe (cash accounts) ani (marżowe) nie mogły dokonać konwersji wybranej przez siebie waluty (EUR/USD/GBP) na Nowego Dolara Tajwanu (TWD), tak aby po prostu posiadać TWD na rachunku celem dalszych zakupów na giełdzie. W związku z tym wielu inwestorów (np. z rynku amerykańskiego) rezygnowało z handlu akcjami notowanymi na TWSE wybierając najbardziej nielubiane przeze mnie, szczególnie w budowie portfela dywidendowego/dywidendowo wzrostowego kwity depozytowe (ADR/GDRy notowane m.in. na NYSE). Jednak w rzeczywistości brak możliwości zakupu TWD nie wykluczał możliwości handlu tymi akcjami. Ze względu na ograniczenia w handlu TWD nałożone przez Bank Centralny Republiki Chińskiej (Chiny Kontynentalne) klienci IBKR nie mieli możliwości bezpośredniego zakupu, przetrzymywania oraz handlu TWD, jednak broker, jako instytucja finansowa już posiada możliwość zapewniania automatycznej konwersji waluty pomiędzy nim a bankiem depozytariuszem. Zatem korzystając z rachunku marżowego jak najbardziej możemy złożyć zlecenie zakupu akcji spółek notowanych na TWSE w TWD, a po realizacji zlecenia na naszym rachunku pojawi się dług w TWD (tak jak na załączonym screenie, kolor zielony = pozycje dodatnie, kolor czerwony = pozycje ujemne = do spłaty) 




    Taka ujemna pozycja w TWD będzie na rachunku przez ok 1 maks. 2 dni (sesyjne), teoretycznie powinna ona pozostawać otwarta na czas do T+1, jednak czasami może się to wydłużyć, po tym czasie jej wartość zostanie przekonwertowana na USD (walutę bazową), TWD zniknie z listy walut, a dług pojawi się w walucie bazowej rachunku, czyli w dolarze amerykańskim. Odsetki, które będę musiał zapłacić brokerowi także będą liczone od USD, a nie od TWD. W chwili obecnej wynoszą one 6,83% w skali roku, więc będzie to maksymalnie kilkanaście - kilkadziesiąt centów, raczej poniżej 1 USD. W związku z tym, że w tym krótkim czasie nie chciałbym sobie zablokować możliwości wypłaty środków z rachunku zmieniłem walutę bazową z EUR na USD. Podczas wymiany waluty pomiędzy nim a bankiem depozytariuszem broker także doliczy sobie spread walutowy, jako rekompensata, że w tym przypadku nie płacimy prowizji za przewalutowanie USD na TWD. 



    W związku z tym, że nie ma już problemów z dostępnością do rynku tajwańskiego dzisiaj w nocy rozpocząłem budowę snowballa w TWD (powiedzmy tak umownie, bo czy tak w 100% snowballa, to jest to pod znakiem zapytania) od zakupu akcji Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (ticker: 2330).



 Akcje tego producenta układów scalonych (TSMC) przez pewien dość krótki czas także znalazły się w portfelu Berkshire Hathaway, a spółkę świetnie opisują słowa Warrena Buffeta ,,There's nobody in their league in the chip business"


    Choć w przypadku spółek z Tajwanu (czy jak niektórzy wolą Chińskiego Taipei) występuje ogromne ryzyko geopolityczne, ryzyko inwazji wojennej (którym chyba cały świat się bardziej przejmuje niż przeciętny Tajwańczyk), to jednak spółki tam działające są liczącymi się graczami działającymi globalnie, a do najbardziej znanych firm należą oprócz TSMC: Asus, MediaTek czy znany wszystkim posiadaczom sprzętu komputerowego - Realtek. Co najważniejsze, choć TSMC oczywiście także generuje przychody w Chinach Kontynentalnych, to jest to świetnie zdywersyfikowany globalny biznes, a jego klientami są tak potężne firmy jak nVidia, ARM, Apple czy Qualcomm. 





    Oprócz wzrostu w ujęciu długoterminowym, TSMC posiada stabilną politykę dywidendową. Dywidendy wypłacane są kwartalnie, natomiast w przypadku dywidend w TWD powinny być one automatycznie konwertowane na naszą walutę bazową. Choć na giełdzie tajwańskiej tak, jak w przypadku giełdy w Hong Kongu, Tokio czy Singapuru obowiązują loty (pakiety akcji), to tu mamy ciekawy przypadek, gdzie jednocześnie możemy handlować także dowolną liczbą akcji (odd-lots). Więc nie ma problemu czy chcemy kupić jedną czy 100 akcji, każdą transakcję swobodnie przeprowadzimy na giełdzie. Póki co nie znam stawki podatku u źródła stosowanej w praktyce, więc to uzupełnię w przyszłości. 




    Niestety ryzyko geopolityczne (co także ma przełożenie na nasze inwestycje) w przypadku spółek z Tajwanu nie pochodzi wyłącznie ze strony Chin Kontynentalnych ale także czasami pojawia się ze strony sojusznika jakim są Stany Zjednoczone. Każda z administracji (i jednej i drugiej strony politycznej) potrafiła swoimi wypowiedziami zachwiać stabilność wzrostu naszych akcji, a ostatnio nawet kurs akcji TSMC doznał korekty ze względu na wypowiedź D. Trumpa, według którego Tajwan powinien płacić za ochronę. 

    Pomimo wszystkich, także tych nieopisanych ryzyk, które dotyczą inwestorów inwestujących na Tajwanie, na pewno jest miejsce w dobrze zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym dla tego typu biznesów, choć warto pamiętać, że w przypadku spółek z rynków tak mocno obciążonych szeregiem ryzyk inwestycja długoterminowo może zakończyć się nie po naszej myśli. Przez dobrze zbudowany portfel rozumiem portfel składający się z ok 25-30 spółek, z których żadna nie stanowi więcej niż 5% portfela, i nie jest to portfel w 100% składający się ze spółek z GPW. 


Jednocześnie zachęcam was do polubienia fanpage bloga na facebooku.

Link: https://www.facebook.com/profile.php?id=61565501049287




Nvidia CEO Jensen Huang: We are at the beginning of a new industrial revolution



środa, 11 września 2024

Value Investing with Vinge GPT - kanał na YT (LVMH + nVidia)