Wszystkie informacje publikowane na blogu Exponential dividend growth stanowią wyłącznie prywatne przemyślenia oraz opinie autora. Nie są one rekomendacjami inwestycyjnymi ani podatkowymi m. in. w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) i nie należy ich tak traktować. Autor nie ponosi odpowiedzialności za błędne decyzje inwestycyjne, utratę całości bądź części zainwestowanego kapitału przez osoby czytające i inwestycję w spółki, o których mowa na blogu. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za błędne informacje zamieszczone na blogu. W przypadku niejasności dot. rozliczeń podatkowych należy wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2 maja 2024 r. DBS ogłosiło wyniki finansowe za 1Q24 wykazując 15% wzrost zysku netto (2,96 mld SGD), ROE (zwrot z kapitałów własnych) na poziomie 19,4%, przy marży odsetkowej (netto) na poziomie 2,14%, NPL (wskaźnik kredytów zagrożonych) na poziomie 1,1%. Dla chętnych i zainteresowanych DBS warto posłuchać powyżej podlinkowanego nagrania z konferencji wynikowej. Jednocześnie DBS ogłosiło kolejną dywidendę kwartalną za 1Q (pierwszy kwartał) na poziomie 0,54 SGD na akcję, która zostanie wypłacona 20 maja 2024 r. Co daje obecną stopę dywidendy na poziomie 6% (licząc według ceny obecnej). Natomiast przypominając mój post z 16 marca, gdzie pisałem o wypłacie dywidendy bonusowej w formie akcji (1 akcja na 10 posiadanych), ta dywidenda została już wypłacona:
Na screenie zakryłem dane dot. wartości pieniężnej oraz ilości akcji, jednak tak to wyglądało na etapie początkowym gdy nowe akcje zostały przydzielone akcjonariuszowi. Dzięki wypłaconej dywidendzie w formie akcji, mój YoC (stopa dywidendy liczona według ceny zakupu) wynosi już 10,3%. W związku z tym, że nie jestem doradcą podatkowym nie należy się sugerować moim sposobem rozliczenia tej dywidendy, natomiast ja rozliczę to tak, że traktuję to jak zwykłą dywidendę i od wartości otrzymanych akcji (według kursu NBP -1) zapłacę 19% podatku, natomiast w przyszłości, jeśli doszłoby do sprzedaży akcji, to cena zakupu będzie równa wartości akcji z dnia otrzymania dywidendy.
Dzisiaj 4 maja odbędzie się coroczne zgromadzenie akcjonariuszy Berkshire Hathaway, w związku z tym warto powrócić do japońskich sogo shosha, aby zobaczyć jak dziś wygląda ta inwestycja. Jak się okazało BRK zaczęło budowę pozycji na Mitsubishi Corporation, Itochu i innych trochę wcześniej niż ja, natomiast BRK ujawniło się w akcjonariatach zaraz po tym gdy publicznie napisałem o zakupie m.in. Mitsubishi Corp. Więc nie zaczęliśmy tej inwestycji w tym samym czasie, natomiast zbiegliśmy się z tematem (oni poprzez ujawnienie, a ja poprzez ujawnienie mojego przy ich skali drobnego zakupu) w prawie tym samym czasie. Patrząc na poniższy zwrot (total return) z inwestycji, skierowanie się ku Japonii było jedną z najlszych decyzji w ostatnich kilku latach. Choć mam akcje np. nVidii, które wygenerowały mi większy zwrot, to te japońskie spółki oferują zupełnie inny typ inwestycji i są świetnym dopełnieniem dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.
8058 wzrost bez dywidend
2 maja wyniki finansowe za FY23 ogłosiło Mitsubishi Corporation:
link do całości:
Link do prezentacji: https://www.mitsubishicorp.com/jp/en/ir/library/meetings/pdf/240502/20240502e.pdf
Spadek przychodów był spodziewany i nie jest zaskoczeniem, ponieważ CEO Itochu oraz Marubeni już na to wskazywali w przeszłości (o czym pisałem na blogu). W ubiegłym tygodniu w mediach także pojawiła się (niepotwierdzona przez Mitsubishi Corporation) informacja o możliwości sprzedaży do Carlyle posiadanych udziałów w KFC Holdings Japan. Mitsubishi Corporation posiada ok 35% udział w akcjonariacie KFC H. Japan i jest największym udziałowcem w akcjonariacie.
Co najważniejsze Mitsubishi ogłosiło podwyżkę dywidendy do 100 JPY na akcję za FY24, więc moja stopa dywidendy liczona według ceny zakupu wyniesie już 13,2%, natomiast po oczekiwanej przeze mnie podwyżce dywidendy za FY25 (w roku 2026) spodziewam się już osiągnięcia YoC na poziomie 15%. Podobnie jest w przypadku np. Mitsui & Co., które ogłosiło podział akcji w stosunku 1:2, do którego dojdzie 30 czerwca.
Link do prezentacji: https://www.mitsui.com/jp/en/ir/library/meeting/pdf/en_243_4q_ppt.pdf
W ubiegłym tygodniu kupiłem mały pakiet akcji Burberry Plc, do zakupu podchodziłem trzeci raz, za każdym razem kupowałem coś innego z sektora mody z rynków UE, jednak teraz zdecydowałem aby kupić mały pakiet akcji Burberry. Burberry zostało bardzo mocno przecenione przez rynek, jednak słuchając wypowiedzi CEO podczas earnings callów postanowiłem dać szansę spółce. Natomiast bardzo wyraźnie chcę podkreślić, aby się nie sugerować moim zakupem, ponieważ Burberry nie musi być "zakupem pierwszego wyboru" do części modowej do portfela inwestycyjnego. Oprócz tego ze względu na znaczne przeceny zwiększyłem zaangażowanie w japoński gaming i bardzo możliwe, że czerwcowe dywidendy w snowballu JPY także dalej będę reinwestował w którąś ze spółek z tego sektora na TSEJ.
Mohnish Pabrai explains why Buffett invested in Japanese sogo shosha companies in 2020
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Pitfalls Of Crypto, Cash & Debt - Navigating A Chaotic World For Long-Term Investing
Guy Spier
W ostatnim czasie wraz z powrotem optymizmu na GPW w Warszawie pojawia się wiele kanałów na Youtube dot. inwestowania dywidendowego, osoby inwestujące tam mają większość środków ulokowanych na giełdzie w Warszawie, nie mam nic przeciwko inwestowaniu w dobre spółki z GPW, natomiast osoby te nie chcą przyjąć do wiadomości ryzyka zagrożenia wojennego i ewentualnego niespodziewanego odpływu kapitału, co jak najbardziej jest możliwe, posiadają całkiem spore portfele jednak mentalnie nie chcą bądź nie potrafią pozbyć się infekcji zwanej home bias. Jednak warto pamiętać, że jeśli inwestorzy tacy jak GuySpier, Mohnish Pabrai czy inni w swoich rozmowach dot. ryzyka w inwestowaniu wspominają o ryzyku agresji rosyjskiej na Polskę, to nawet jeśli takie ryzyko jest dla wielu znikome, to w umysłach inwestorów międzynarodowych jak najbardziej istnieje. Zatem podstawą bezpieczeństwa naszych środków jest dywersyfikacja, nie tylko walutowa, nie tylko rynkowa ale także dywersyfikacja brokerów, za pomocą których inwestujemy i tu dobrze pamiętać, że choć broker oferuje dostęp do rynków międzynarodowych, a jest polski, to niezależnie od tego ile konferencji i kanałów YouTube sponsoruje, nie stanowi żadnej dywersyfikacji w aspekcie zagrożenia militarnego.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz