środa, 13 grudnia 2023

JEPI jako alternatywa dla spółek wysoko dywidendowych

    

    30 listopada 2023 r. JP Morgan Asset Management uruchomiło odpowiednik znanego wszystkim inwestorom dywidendowym ETF'a na premie opcyjne JEPI (JP Morgan Equity Premium Income), ETF jest dostępny na giełdzie w Londynie oraz na Deutsche Borse pod trzema tickerami: JEPG, JEGP oraz JGPI. JEPI jest ETFem wypłacającym dywidendy co miesiąc, a obecnie yield w ujęciu rocznym wynosi ok 9 - 10%. JEPI może nie jest najlepszym ETFem do bicia indeksów, jednak nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo ciekawa alternatywa jako uzupełnienie portfela dywidendowego, np. składającego się z nisko dywidendowych spółek z USA. Udostępnienie tego ETFa inwestorom z Europy jest o tyle dobre, że do tej pory JEPI mogliśmy zakupić jedynie poprzez opcje, a to wiązało się z wyłożeniem ok 5500 USD na zakup 100 jednostek (oczywiście część jednostek można było sprzedać w dowolnym momencie). Fundusz zarejestrowany jest w Irlandii. Warto pamiętać, że yield (stopa dywidendy) nie jest stały, ulega zmianom w czasie, a podczas koniunktury giełdowej może zmaleć. Kwestią czasu jest pojawienie się tego ETFa w moim portfelu, zapewne wybiorę ten w dolarze amerykańskim, jako dodatkowe źródło dywidend do snowballa w USD. 



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Wszystkie informacje publikowane na blogu Exponential dividend growth stanowią wyłącznie prywatne przemyślenia oraz opinie autora. Nie są one rekomendacjami inwestycyjnymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) i nie należy ich tak traktować. Autor nie ponosi odpowiedzialności za błędne decyzje inwestycyjne, utratę całości bądź części zainwestowanego kapitału przez osoby czytające i inwestycję w spółki, o których mowa na blogu. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za błędne informacje zamieszczone na blogu.

2 komentarze:

  1. JEPI i np. JEPQ są dość młodymi instrumentami na rynku (odpowiednio 2020 i 2022), dlatego zobaczymy jeszcze jak długo przetrwają bez zmian. Jako dywersyfikacja, czyli mały % portfela mogą być ciekawym dodatkiem, szczególnie przy spadających rynkach. Wypłaty miesięczne JEPI i JEPQ mocno się zmieniają, faktycznie w zależności od sytuacji na rynku, JEPI ex date 2023 od $0.2904 do $0.44506. Nie znam się, ale czytałem, że zależą od zmian premium na rynku opcji. Ciekawe, że to chyba raczej typ instrumentu przeciwny filozofii inwestowania w spółki o długoterminowych perspektywach wysokiego wzrostu wartości dywidendy. Takich, w których YoC można osiągnąć na poziomie JEPI, przykład Mitsubishi - gratulacje dla Autora bloga:) Raczej służy żyjącym z kapitału, do miesięcznego generowania wysokich (nawet dwucyfrowych) dywidend natychmiast, wyższych nawet niż spółki wysokodywidendowe. Ceną jest zależność wysokości wypłat od sytuacji na rynku i dla mnie osobiście niepewność nowego instrumentu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, sam obserwuję, dużo lepiej dobierać tego typu ETFy podczas wzrostów na rynkach, może się zdarzyć tak, że podczas hossy giełdowej yield spadnie, nawet o połowę. Czasami testowo zajmuję małą pozycję na jakiejś spółce, aby ją lepiej obserwować, tu też dlatego nie zdecydowałem się zakupić tego ETFa przez opcje. Jeśli chodzi o wpływ tego ETFa na moją strategię, to raczej byłby to zakup uzupełniający snowball w USD płacący $$ co miesiąc do reinwestycji. Przygotowuję portfel na różne scenariusze :)

      Usuń