24 października Microsoft pokazał świetne wyniki, które obrazowo zostały przedstawione na poniższej grafice od Guru Focus. Co najważniejsze temat przejęcia Activision Blizzard jest już zamknięty, a niedawno wydane Call of Duty powinno mieć pozytywne przełożenie na wyniki finansowe ATVI/MSFT. Sam gaming jest ważną częścią mojego portfela dywidendowo wzrostowego. Branża gamingowa bez Microsoftu stanowi obecnie 9,5% mojego portfela i są to w 100% spółki wypłacające dywidendy.
19 września 2023 r. Microsoft ogłosił 10% podwyżkę dywidendy z 0,68 na 0,75$. Podwyżka była raczej czymś oczekiwanym, nie nadzwyczajnym, ponieważ Microsoft generuje potężne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w żaden sposób nie naruszając szans na rozwój w przyszłości. To oczywiste, że dobrze zarządzana spółka nie tylko się rozwija, generuje dobre wyniki finansowe, co ma wpływ na wzrostu kursu akcji ale także dzieli się zyskiem ze swoimi udziałowcami. A obowiązkiem inwestora indywidualnego jest właśnie znalezienie takich firm do swojego portfela, które są to w stanie dowozić w długim terminie. Oczywiście czekam także na czas, gdy Adobe, Amazon czy Alphabet także dołączą do grona spółek dywidendowo wzrostowych albo chociaż z symboliczną, tak jak w przypadku nVidii dywidendą.
Co najważniejsze w ostatnim czasie, to rozwój CoPilota, który wygląda obiecująco i z biegiem czasu także powinien mieć pozytywne przełożenie na wyniki w przyszłości. [CNBC - Microsoft starts selling its Copilot A.I. tool for email and documents]
Dlatego (w dużym skrócie) w listopadzie dokupiłem Microsoft 3 razy, a obecnie spółka stanowi już 8,3% mojego portfela i będę dalej rozbudowywał tę pozycję do 10% udziału. Natomiast jeśli na rynku pojawiłaby się jakaś znaczna przecena, to też jeszcze mam delikatne pole do rozwoju pozycji, tak aby nie przekraczała ona 15% portfela w momencie kończenia budowy, ponieważ według mnie obecna cena za akcje MSFT (dla mnie) jest bardzo odpowiednia. Co najważniejsze od grudnia ubiegłego roku powiększyłem pozycję na spółce o 200%.
Też planuję zwiększyć udział Microsoftu w portfelu, na razie to tylko 5% wartości portfela. Z jednej strony są na ATH, a z drugiej takie "produkty" jak chatgpt, co-pilot, Azure, OneDrive, ATVI pozwalają wierzyć w dalszy wzrosty wskaźników i dywidendy.
OdpowiedzUsuńdokładnie, dużo dobrego się dzieje w spółce. A do tego spółka ma ugruntowaną działalność, więc ewentualne ryzyko porażki na jakimś etapie, długoterminowo powinno zostać zniwelowane.
Usuń