sobota, 28 października 2023

Opodatkowanie dywidend z J-REITów w praktyce, odpowiednik dochodu z najmu mieszkań w Japonii, Chevron + Hess

 18 października otrzymałem dystrybucję dochodu z japońskiego REITu mieszkaniowego - Samty Residential (ticker na TSEJ: 3459). Samty Residential to J-REIT (REIT japoński) posiadający w swoim portfolio 11142 jednostki mieszkaniowe na wynajem znajdujące się w 178 budynkach. Obecnie wskaźnik obłożenia ogółem (ang. occupancy rate) wynosi 96,7%. Dystrybucja została wypłacona w dwóch częściach. Pierwsza (tradycyjna wypłata) w wysokości 2562 JPY na jednostkę, natomiast druga będąca wypłatą nadwyżki wypracowanych dochodów w wysokości 226 JPY na jednostkę. W czasach dekoniunktury na rynku Samty może zadecydować o niewypłacaniu jej przeznaczając te środki na umocnienie sytuacji finansowej, natomiast w przypadku braku występowania przesłanek negatywnych, Samty może podjąć decyzję o jej wypłacie. Łącznie na 1 jednostkę wypłacono 2788 JPY. Pierwsza część, tak samo jak w przypadku dywidend pochodzących z wypłat ze spółek akcyjnych notowanych na giełdzie w Tokio (oraz na innych giełdach np. we Frankfurcie)  została opodatkowana na poziomie 15,3%, natomiast wypłata nadwyżki nie jest w ogóle opodatkowana, czyli wynosi ona 0%. Wypłata dystrybucji odbywa się 2 razy w roku (za każdy okres rozliczeniowy z osobna). W 2024 roku Samty planuje dokonać wypłaty w wysokości 2820 JPY (17-sty okres rozliczeniowy) oraz 2500 JPY (18-sty okres rozliczeniowy). Obecnie yield w ujęciu rocznym przy obecnej cenie zakupu wyniesie 4,6% przed opodatkowaniem. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy PL - JP pozwala na opodatkowanie w JP do 10%. W przypadku REITów nie obowiązuje pełny lot, czyli możemy kupować i sprzedawać dowolną ilość jednostek. Obecnie za jedną jednostkę należy zapłacić 112400 JPY, co po przeliczeniu na polski złoty daje nam kwotę 3180 zł. 






Link do przewodnika o inwestowaniu w J-Reity

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

23 października Chevron Corp. ogłosił przejęcie HESS Corp. Pomimo, że po szerokim rynku nie było widać zadowolenia z tej transakcji, a spółka następnie nie dowiozła wyników, to ja w długim terminie to przejęcie oceniam bardzo pozytywnie. Szczególnie, że patrząc na sytuację nie tylko w Strefie Gazy/Izraelu, ale ogólnie w świecie arabskim oraz perskim (Iran) wiele wskazuje, że może się ona i wydłużyć i rozlać na terytorium innych państw m.in. Libanu, angażując w to także państwa świata zachodu (oddalając z czasem uwagę od konfliktu na Ukrainie). Tu warto obserwować m.in. Total Energies, który wspólnie z Eni oraz QatarEnergy dopiero co niedawno uruchomił platformę wiertniczą znajdującą się tylko 120 km od Beirutu. Patrząc na położenie bloków wydobywczych Hess widać, że są one położone poza ,,światem arabskim", a to już samo w sobie jest pozytywnym aspektem owego przejęcia (jeśli doszłoby do unieruchomienia którychś z bloków w pobliżu państw dotkniętych ewentualnym konfliktem, co mogłoby przełożyć się na zmiany cen na rynku ropy). Dlatego, pomimo obecnych dość mocnych spadków, w ogóle nie obawiam się o akcje tej spółki. Tak jak o inne spółki z sektora jak Shell czy BP, których akcje posiadam. Dlatego tak jak zazwyczaj otrzymuję normalnie dywidendy, które akumuluję i będę dalej reinwestował, szczególnie ich wartość wzrasta podczas mocnych spadków, ponieważ możemy dokupić nowe akcje po niższych cenach z wyższą stopą dywidendy + oferujące długoterminowo wzrost. 







Natomiast o tym jak najlepiej postępować podczas ewentualnych spadków, załamań, korekt doskonale wypowiedział się P. Carret oraz W. Buffett, o czym pisałem tutaj: https://exponentialdividendgrowth.blogspot.com/2022/09/otrzymaem-na-priv-kilka-dosc-podobnych.html

piątek, 13 października 2023

SSE Plc, Microsoft, Activision Blizzard

   


 W związku z tym, że do grudnia nie wpłyną mi już żadne nowe dywidendy w GBP, postanowiłem dzisiaj dokupić akcje SSE Plc. SSE Plc to notowana na LSE spółka z sektora energetycznego (utilities) zajmująca się wytwarzaniem oraz dystrybucją energii elektrycznej. Akcje SSE posiadam już od kilku lat i nigdy ta spółka mnie nie zawiodła, zawsze regularnie płaciła dywidendy nawet podczas zawirowań na rynkach finansowych, a co najważniejsze bardzo mocno rozwija także odnogę energii odnawialnej.  Spółka prowadzi stabilną politykę dywidendową, choć niekoniecznie zawsze jest ona regularnie wzrostowa. 




    Obecnie stopa dywidendy od SSE Plc wynosi 6,1%, natomiast mój YoC (yield on cost = stopa dywidendy liczona według ceny zakupu) wynosi 7,6%. Dywidenda wypłacana jest 2-krotnie, w postaci dywidendy śródrocznej oraz końcowej. 



    W styczniowym podsumowaniu roku 2022 o spółce Microsoft napisałem ,, Microsoft to jedna z najlepszych spółek na świecie oferująca zarówno wzrost akcji w czasie, jak i wzrost dywidendy w czasie. Liczę, że uda się doprowadzić do końca przejęcie Activision-Blizzard i Microsoft jeszcze bardziej umocni się w branży gamingowej, a w przyszłości w Metaverse." Dziś przejęcie Activision Blizzard staje się faktem, wszyscy kierują uwagę na Call of Duty i zdaje się, także Sony skupiło się głównie na tym tytule, natomiast warto wspomnieć, że Activision Blizzard będzie mógł zaoferować posiadaczom X-Boxa oraz PC (X Box Pass) nie tylko Call of Duty ale także do tej pory znane z Playstation takie tytuły jak Crash Bandicoot czy Spyro the Dragon, mocno rozszerzając ofertę gamingu. Z tego co wyczytałem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że SONY w ogóle o te tytuły nie walczyło, więc nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłości zabrakło ich na platformie Playstation. Od grudnia 2022 r. 4-krotnie dokupowałem Microsoft, obecnie stanowi on 5,45% mojego portfela i nie wykluczam dalszej rozbudowy tej pozycji.