sobota, 10 czerwca 2023

Handel akcjami na giełdzie w Hong Kongu w RMB - HKD-RMB Dual Counter

     19 czerwca 2023 r. HKEX wprowadzi do swojej oferty możliwość handlu akcjami zarówno w dolarze Hong Kongu, jak i chińskim yuanie (renminbi/RMB/CNY). Na początku handel według podwójnego przelicznika obejmie 24 spółki, czyli: 


W akcje klasy ,,A" np. spółki China Mobile na giełdzie w Szanghaju możemy już inwestować bezpośrednio dzięki SHANGHAI/SHENZHEN - Hong Kong Stock Connect. W przeciwieństwie do giełdy w Hong Kongu możemy tam kupować po 100 akcji na 1 pakiet (lot), natomiast na giełdzie w Hong Kongu ilość akcji wchodząca w skład 1 lotu (pakietu) jest różna. Co ciekawe HKEX nie tylko umożliwi zakup akcji spółek z Hong Kongu, jak np. Lenovo w RMB ale także jednocześnie pozwoli na sprzedaż posiadanych akcji w HKD (i odwrotnie) posiadacze akcji w HKD będą mogli je sprzedać w RMB. Ilość akcji przypadająca na 1 lota będzie zależna od grupy, do której zostanie zakwalifikowana. Tym samym ilość akcji na 1 lot dla grupy 1 wyniesie 400 akcji, dla grupy 2 = 250 akcji, dla grupy 3 = 100 akcji oraz dla grupy 4 wyniesie 50 akcji. Takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe dlatego, że nie będzie konieczności korzystania z kwitów depozytowych (CDR - Chinese Depositary Receipt), aby spółki z Hong Kongu były dostępne w RMB już nie na giełdzie w Szanghaju/Shenzhen ale właśnie na giełdzie w Hong Kongu. Teraz inwestorzy z Chin Kontynentalnych będą mogli je nabyć bezpośrednio w swojej walucie na giełdzie w Hong Kongu, a jeszcze nie tak dawno właśnie poprzez CDR'y przykładowo Lenovo chciało umożliwić dostęp do handlu ich akcjami dla inwestorów z Chin Kontynentalnych. W przypadku rozliczenia handlu takimi akcjami będziemy stosowali zasadę T+2. Jednocześnie wszystkie prawa jak np. prawo do uczestnictwa na WZA pozostaną bez zmian. Dzięki wprowadzeniu podwójnego przelicznika giełda w Hong Kongu będzie mogła zaoferować swoją ofertę inwestorom indywidualnym z Chin Kontynentalnych, pozyska więcej płynności, zyska na znaczeniu w samych Chinach oraz będzie miała dodatkowe źródło dodatkowych zysków z opłat i prowizji, natomiast w ujęciu geopolitycznym na pewno może być to jakiś nieformalny krok do zwiększenia łatwości oraz atrakcyjności dla handlu w chińskim yuanie dla inwestorów z zagranicy, ujednolicaniu Chin jako jednej spójnej struktury, a wiadomo nie od dziś, że aby waluta zyskiwała na wartości jako konkurent dla najważniejszej waluty rezerwowej, czyli dolara amerykańskiego, potrzeba poza np. rozliczania się w handlu np. surowcami (ropą, gazem itp.) stabilnego mocnego rynku finansowego. Na pewno jest to krok w bardzo dobrą stronę ze strony HKEX. Natomiast jak to rozwiązanie będzie wyglądało w praktyce i czy my będziemy mogli z niego skorzystać, to się okaże za jakiś czas. 

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz