W związku z wypracowaniem bardzo dobrych wyników finansowych za rok finansowy 2022 Mitsubishi tak jak inne sogo shosha (firmy tego typu) wskazują na możliwość spadku przychodów w przyszłości. Nie ulega wątpliwości, że na znaczny skok przychodów miała wojna na Ukrainie, zerwanie łańcuchów dostaw oraz szereg innych negatywnych zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości, a które skutkowały wzrostem cen surowców, energii oraz żywności, a to miało pozytywne przełożenie na wyniki finansowe wszystkich japońskich firm tego typu. Mitsubishi Corp. tak jak inne sogo shosha jest bardzo dobrze zdywersyfikowane, to jednak ciągle pamiętam o możliwości spadku przychodów (np. poprzez spadek cen surowców np. gazu, ropy czy węgla (koksującego)) w kolejnych latach, co także może przełożyć się negatywnie na wyniki w przyszłości. Warto pamiętać o tym, że BHP wciąż podtrzymuje chęć wyjścia z biznesu węglowego poprzez wydzielenie części tego biznesu, więc tak jak poprzednio w przypadku Woodside może być tak, że za jakiś czas otrzymamy akcje spółki posiadającej aktywa węglowe. Póki co wciąż nie ma konkretnej daty spin-offu ale warto o tym pamiętać.
Źródło oraz link do prezentacji wynikowej: Mitsubishi Corporation
To co cieszy, to fakt, że prognozowane spadki nie są aż tak znaczące, aby miało to negatywnie wpłynąć na politykę dywidendową (co jest dla mnie kluczowe w tym przypadku), szczególnie cieszy mnie prognoza dywidendy 200 JPY na akcję za rok 2023. Jeśli Mitsubishi dotrzyma prognozy, to moja stopa dywidendy (YoC) na Mitsubishi Corporation wyniesie 8,7% za rok finansowy 2023 przy wskaźniku wypłaty dywidendy (payout ratio) na poziomie nieprzekraczającym 20% z buy backami payout ratio wzrasta. W takim tempie w ciągu 3 lat może uda mi się osiągnąć dywidendę od Mitsubishi na poziomie 10% rocznie ale czy tak będzie i czy Mitsubishi uda się utrzymać taką dynamikę wzrostu przychodów to się okaże z czasem.
Launch of Marunouchi Climate Tech Growth Fund L.P.
Oprócz tego Mitsubishi Corpoation ogłosiło nowy program skupu akcji celem umorzenia o wartości do 300 mld JPY, co jest odpowiednikiem 6% akcji spółki. Skup akcji zacznie się jutro (10.05.2023) i potrwa do 31.12.2023 r. Warto pamiętać, że w porównaniu do Mitsubishi, Marubeni już wskazuje na możliwość około 23% spadku przychodów w latach 23/24, podobnie Itochu, choć Itochu wciąż podtrzymuje wzrost dywidendy w przyszłym roku.
5 maja dokupiłem nowe spółki w Hong Kongu, sprzedałem wszystkie posiadane akcje Citi Group, zmniejszając udział sektora bankowego w portfelu. Choć osobiście uważam, że Citi jest bardzo ok i nie mogę wykluczyć, że ta grupa finansowa wróci do mojego portfolio. Ze względu na ryzyko geopolityczne i ślepe kupowanie w ciemno akcji przez osoby, które gdzieś usłyszały o jakiejś spółce, zachwyciły się nią, często twierdzą, że wykonały analizę, a z rozmów wynika, że nie były nawet na stronie www spółki zdecydowałem, aby nie pisać od razu o zakupach akcji, ponieważ takie działanie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Tym samym 5 maja akcje azjatyckie stanowiły większy udział w moim portfelu niż akcje z Ameryki Płn. Warto też zwrócić uwagę, że HSBC pokazało pokazało bardzo dobre wyniki, jednak Ping An wciąż dąży do podziału struktury tej grupy finansowej, co z mojej perspektywy wciąż jest odbieranie negatywnie i nie zachęca mnie do inwestycji w bank, to czy HSBC uda się zniechęcić Ping An do swoich pomysłów, to się okaże w przyszłości, póki co to się udaje ale Chińczykom taki podział byłby bardzo na rękę.
Choć Berkshire Hathaway pominęło Sojitz oraz Toyotę Tsusho w swoich inwestycjach, dla mnie inwestycja w roku 2021 w Sojitz okazała się bardzo udana. Obecnie moja stopa dywidendy od Sojitz wynosi 8% rocznie, dywidenda jest podnoszona w czasie, a moje akcje warte są dzisiaj 78,7% więcej. A od momentu inwestycji w dywidendach (brutto) Sojitz zwróciło mi już ok 19% zainwestowanego kapitału, który już pracuje na siebie i na kolejne dywidendy.
O Sojitz 18 grudnia 2020 r. pisałem tak:
Stan na dzisiaj:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz