sobota, 16 marca 2024

Swire Pacific, ASM International, Borsa Italiana, Fundsmith

Wszystkie informacje publikowane na blogu Exponential dividend growth stanowią wyłącznie prywatne przemyślenia oraz opinie autora. Nie są one rekomendacjami inwestycyjnymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) i nie należy ich tak traktować. Autor nie ponosi odpowiedzialności za błędne decyzje inwestycyjne, utratę całości bądź części zainwestowanego kapitału przez osoby czytające i inwestycję w spółki, o których mowa na blogu. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za błędne informacje zamieszczone na blogu. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -



    14 marca 2024 r. Swire Pacific opublikowało wyniki finansowe za rok 2023 wykazując 3% wzrost przychodów (94,823 mln HKD vs 91,693 mln HKD w roku ubiegłym), 588% wzrost zysku zaraportowanego (28,853 mln HKD vs 4,195 mln HKD w roku ubiegłym = 28,8 mld HKD vs 4,1 mld HKD), 662% wzrost zysku bazowego (36,177 mln HKD vs 4,748 mln HKD), 175% wzrost powtarzalnego zysku bazowego (10,449 mln HKD vs 3,800 mln HKD w roku ubiegłym). Wzrost zaraportowanego zysku na akcję klasy A oraz na akcję klasy B wyniósł 610%. 19,96 HKD vs 2,81 HKD w roku ubiegłym. Jednocześnie spółka ogłosiła dywidendę końcową za rok finansowy 2023 na akcje klasy A (ticker: 19) w wysokości 2 HKD oraz na akcje klasy B (ticker: 87) w wysokości 0,4 HKD. Dywidenda łączna za FY23 (śródroczna + końcowa) dla akcji klasy A wyniosła 3,2 HKD na akcję, natomiast dywidenda końcowa na akcję klasy B wyniosła 0,64 HKD, co daje 7% wzrost dywidendy. Oprócz tego spółka wypłaciła dywidendę specjalną ze środków uzyskanych ze sprzedaży części biznesu napojowego Coca Cola w Stanach Zjednoczonych. Po obecnej podwyżce mój YoC (stopa dywidendy liczona po cenie zakupu) wynosi już 8,6% i jeśli spółce udałoby się utrzymać dywidendę na niezmienionym, a nawet, co spółka deklaruje w miarę możliwości rosnącym poziomie, to może nawet udałoby się dojść do YoC na poziomie 10% w ciągu 2-3 lat. Co ważne, spółka osiągnęła 20% wzrost przepływów pieniężnych pochodzących z działalności operacyjnej 14,470 mln HKD vs 12,043 mln HKD (14,4 mld HKD vs 12 mld HKD) w roku ubiegłym. Jak już wcześniej pisałem na blogu, spółce udało się domknąć transakcję przejęcia biznesu w Wietnamie oraz Kambodży od Coca Cola Japan, dzięki czemu biznes napojowy Swire nie był skoncentrowany wyłącznie na Chinach Kontynentalnych, Hong Kongu, Tajwanie oraz Macau.



 Po ogłoszeniu przejęcia biznesu filipińskiego przez Aboitiz Equity Ventures oraz Coca Cola Europacific Partners nie spodziewałem się jakichś transakcji w sektorze napojów na rynku azjatyckim, jednak 9 lutego 2024 roku Swire Pacific podało do wiadomości wejście na kolejne rynki ASEANu (Azji Płd. - Wsch.) czyli wejście na rynek tajski oraz laotański poprzez objęcie pakietu większościowego w tajskim ThaiNamthip. Wspomnianą transakcję oceniam bardzo pozytywnie, ponieważ z tego co twierdzi CEO spółki, Thainamthip jest największym franczyzobiorcą Coca Coli w Tajlandii pokrywając 90% terytorium kraju. 



W czerwcu 2021 roku doszło do zawieszenia notowań spółki Cathay Pacific, Swire Pacific oraz innych spółek z nimi powiązanych. Obawa o ewentualną niewypłacalność oraz konieczność wdrożenia planu ratunkowego zmroziła rynek oraz inwestorów. Jednak dzięki odpowiednim działaniom ratunkowym oraz pomocy ze strony rządu Hong Kongu spółka nie tylko przetrwała bolesny dla całej branży okres epidemii covid ale także po upływie czasu powróciła do normalnej działalności, a co najważniejsze ogłosiła pierwszą od pojawienia się epidemii covid dywidendę w wysokości 0,43 HKD na akcję, co daje stopę dywidendy na poziomie 4,91%. Oprócz tego spółka ogłosiła wykupienie 50% akcji uprzywilejowanych (z emisji ratunkowej) o wartości 9,8 mld HKD do końca lipca 2024 r. Spółka także dalej rozwija działalność w sektorze opieki zdrowia w Indonezji oraz Chinach. Powtarzalny zysk bazowy w sektorze nieruchomości (Swire Properties) wyniósł 7,246 mln HKD (7,2 mld HKD) względem 7,127 mln HKD w roku ubiegłym, przy 4,285 mln HKD (2023 r.) vs 1,530 mln HKD (2022 r.) ze zbycia części nieruchomości. 

    Rok 2024 zaczął się także bardzo dobrze dla inwestorów dywidendowo wzrostowych, dywidendowych, którzy stawiają na jakość, a nie wyłącznie na wysokość stopy dywidendy. Oczywiście wszystko jest względne i zarówno do każdej spółki, jak i rynku należy podchodzić indywidualnie. Spółka wysoko dywidendowa w USA będzie płaciła ok 3,5%, natomiast na rynku polskim będzie to zupełnie inny, wyższy poziom. Jednak jakość biznesu także będzie inna. Do spółek dzielących się zyskami z akcjonariuszami dołączyły m.in.:
- Booking Holdings 
- Meta Platforms
- Salesforce 



Patrząc na powyższe spojrzenie makroekonomiczne banku UOB widać wyraźnie ożywienie w turystyce w państwach azjatyckich względem roku 2022. Biorąc pod uwagę, że ma to pozytywne przełożenie na branżę lotniczą, hotelową, żywność (w tym napoje alkoholowe - Budweiser, ThaiBev, Heineken itp.) oczekuję dalszej poprawy przychodów m.in. od Swire Pacific (napoje, branża hotelowa) ale nie tylko, bo i od Intercontinental Hotels Group, Swire Hotels, Visa + MasterCard (płatności), wspomnianego Booking Holdings, i wielu innych notowanych na giełdach. Ogólnie wszystkie banki z Singapuru pokazały bardzo dobre wyniki finansowe zarówno za 4 kwartał FY23, jak i całoroczne. Wzrost przychodów za FY23 od DBS wyniósł 22%, OCBC 20%, UOB także 20%. Wzrost zysku netto rok do roku w przypadku DBS wyniósł 26%, OCBC 27%, UOB 25%. Marża odsetkowa netto DBS: 2,15%, OCBC 2,28%, UOB: 2,09%, przy wskaźniku NPL (Non Performing Loans) DBS 1,1%, OCBC 1%, UOB 1,5%.
 W związku z tak dobrymi wynikami finansowymi za rok 2023 (zysk netto na poziomie 10,3 mld SGD) CEO DBS ogłosił podwyżkę dywidendy za 4 kwartał FY23 do 0,54 SGD na akcję (podwyżka o 0,06 SGD względem ubiegłego kwartału) oraz bonus w postaci 1 akcji na każde 10 posiadanych. Tzn. że osoba posiadająca 1 lota (100 akcji) otrzyma 10 akcji DBS. Co zwiększy kwotę dywidend otrzymywanych od DBS w przyszłości o 10%. Takim sposobem, jeżeli w najbliższej przyszłości nic złego się nie wydarzy na rynkach, co mogłoby negatywnie wpłynąć na politykę dywidendową (DBS obniżał dywidendę w przeszłości), moja stopa dywidendy liczona według ceny zakupu powinna wynosić już 9,4%. Patrząc na sektor bankowy, który zawsze lubiłem i stanowi on ok 10% mojego portfolio bardzo chętnie dokupiłbym Mitsubishi UFJ Financial Group, Mizuho, jednak obecnie Japonia jest już dla mnie bardzo droga. Patrząc na wyceny spółek, o których wspominałem, gdzie wzrosty znacznie przerosły moje oczekiwania od początku roku nie dokładam już w ogóle nowego kapitału na rynek japoński. Co ciekawe wzrosty rynku japońskiego zostały zarówno dostrzeżone przez media jak i lokalnych youtuberów - szkoleniowców, niestety tak to już bywa, że gdy akcje urosły o 150-600% w ciągu 3-4 lat, po wzrostach wchodzi tzw. ulica zachęcona tym, co obejrzała na youtube. W końcu te osoby się znają, to wiedzą co mówią. Podobny problem dziś mamy z akcjami Microstrategy, znowu dopiero teraz robi się głośno o spółce. Dlatego patrząc na wyceny japońskich spółek, choćby patrząc po cenach względem oferowanej stopy dywidendy od pewnego czasu zwróciłem się ku rynkom zawsze przeze mnie pomijanej Unii Europejskiej. Pod koniec stycznia sprzedałem notowane na giełdzie w Amsterdamie ASM International - spółkę z sektora półprzewodników, której udziałowcem jest m.in. Tokyo Electron. Środki przeniosłem na rynek w Mediolanie, który choć jest bardzo niekorzystny podatkowo, to ma kilka ciekawych spółek do inwestycji, może kiedyś do tego wrócę na blogu. W lutym dokupiłem nVidię płacąc ok 818 USD za akcje, jednak nie jest to aż tak dotkliwe, ponieważ pozycję na nVidii buduję już przez dłuższy czas. Patrząc na obecną wycenę wiele osób może powiedzieć, że akcje są drogie ale spółka nie tylko "dowozi" wyniki, ale także spełnia oczekiwania rynku. Dla mnie obecna cena jest do zaakceptowania. Obecnie nVidia oraz Microsoft stanowią już 17% mojego portfolio. Nie mam w planie ich sprzedaży, ani przycinania. 


    Powracając do rynków Unii Europejskiej, w marcu zacząłem budowę pozycji na spółce Wolters Kluwer, która generuje przychody w pięciu głównych obszarach:



każdy kto zna jakiegoś pracownika wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa + adwokata/radcę prawnego, pracownika księgowości, doradztwa podatkowego, urzędnika, innego pracownika administracji publicznej bądź czasem też na niektórych szczeblach korporacji (np. HR, finanse), możliwe, że jednocześnie zna kogoś, kto stale w swojej pracy wspiera się np. Lexem i regularnie przedłuża posiadaną licencję, który to należy do firmy Wolters Kluwer. Można powiedzieć w przenośni, że "na Lexie to stoi" i nie widać liczącej się konkurencji. Szeroko pojęte compliance, przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, zmiany regulacji i ich komplikowanie, zmiany w prawie, to wszystko sprawia, że specjaliści nie tylko korzystają z usług WK ale także się od nich uzależniają, i to nie tylko od wspomnianego Lexa. Jedyną wadą Wolters Kluwer jest to, że tak późno zacząłem się nimi interesować, jednak ja nigdy nie interesowałem się Europą. Spółka stale zwiększa dywidendę


oraz poprawia wyniki finansowe: 


Wykres - notowania - ostatnie 10 lat bez dywidend

Wykres - notowania - ostatnie 10 lat z dywidendami

Link do informacji finansowej spółki z finchat.io: https://finchat.io/company/ENXTAM-WKL/

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -