sobota, 1 lipca 2023

Mega dywidenda od Swire Pacific + podział akcji NTT Group

     28 czerwca 2023 r. Swire Pacific ogłosiło sprzedaż 100% udziałów w Swire Coca Cola USA, udziały zostaną sprzedane głównemu akcjonariuszowi John Swire & Sons (posiadającemu 72,95% akcji klasy B oraz 51,69% akcji klasy A) wstępnie za kwotę 30,4 mld HKD (ok 3,9 mld USD, 12,4-krotność skorygowanej EBITDA za rok 2022). 50% zysków osiągniętych na transakcji sprzedaży zostanie wypłacone akcjonariuszom w postaci dywidendy, tym samym na 1 akcję klasy A zostanie wypłacone 8,120 HKD, natomiast na akcje klasy B (posiadane przeze mnie) zostanie wypłacone 1,624 HKD. Obecnie za 1 akcję klasy B należy zapłacić 9,870 HKD, przy obecnym kursie daje to stopę dywidendy na poziomie 16,4%. Natomiast pozostałe środki zostaną przeznaczone na obniżenie zadłużenia w spółce. Natomiast licząc według mojej ceny zakupu 7,42 HKD stopa dywidendy wyniesie 21,9%. W maju tego roku otrzymałem już dywidendę śródroczną w wysokości 0,37 HKD na akcję, natomiast jeżeli spółka utrzyma dywidendę końcową na poziomie z ubiegłego roku w wysokości 0,23 HKD na akcję, to na 1 akcję w roku 2023 otrzymam łącznie dywidendę w wysokości 2,224 HKD na akcję, co licząc według mojej ceny zakupu da mi 30% stopę dywidendy. Jednak warto pamiętać, że tak wysoka dywidenda zostanie wypłacona dzięki zdarzeniu jednorazowemu, a spółka sprzeda rentowną część biznesu, która w trudnych czasach potrafiła zachowywać się lepiej niż ta chińska. W przyszłym roku dywidenda powinna powrócić do normalnego poziomu. Informacja o transakcji została odebrana pozytywnie przez rynek, co widać było we wzrostach akcji. 

    W aspekcie biznesowym spółka kieruje się jeszcze bardziej w kierunku działalności skoncentrowanej na Chinach oraz państwach ASEAN (Azja Płd. - Wsch.), jeśli chodzi o działalność w Stanach Zjednoczonych, poprzez Swire Properties spółka dalej prowadzi działalność w Miami. Natomiast dla mnie jest to zdarzenie neutralne, tym bardziej, że nie tak dawno Swire zakończyło przejęcie biznesu Coca Coli w Wietnamie oraz Kambodży od Coca Cola Japan. Posiadam w portfelu akcje Coca - Cola Company, więc w dywidendach mam także część zysku wygenerowanego na rynku amerykańskim. natomiast otrzymane dywidendy zainwestuję w nową spółkę notowaną na giełdzie w Hong Kongu, korzystając z odpowiednych cen w czerwcu sprzedałem wszystkie akcje klasy A (w chińskim yuanie) na giełdzie w Szanghaju, środki przeniosłem do nowych spółek z Hong Kongu pomijając całkowicie chiński sektor bankowy, który jeszcze nie dawno był u mnie obecny poprzez Ping An, ICBC, Bank of China i inne. Obecnie nie posiadam już snowballa w chińskim yuanie i raczej będę się trzymał rozbudowy snowballa w HKD ale nie wykluczam powrotu do CNY za jakiś nieokreślony czas. W mojej ocenie obecna sytuacja gospodarcza w Chinach jest trudniejsza niż to to się wydaje, póki co Chiny wciąż bardzo mocno muszą popracować nad poprawą konsumpcji wewnętrznej, co w przeciwieństwie do Chin świetnie rozwinięte mają Stany Zjednoczone, nie mogę wykluczyć także, że Swire jest świadome niestabilnej sytuacji gospodarczej w Chinach, oczekuje spowolnienia w gospodarce i dlatego chciało zredukować zadłużenie w taki sposób, aby nie niepokoić inwestorów oraz szerokiego rynku. Tym bardziej, że w podobnym czasie celem redukcji zadłużenia część aktywów sprzedawało także m.in. New World Development Company. Tak jak w przypadku Swire, New World wypłaci dywidendę specjalną. W związku z niepewnością obecnie odłożyłem inwestycję w Henderson Land, tym bardziej, że Henderson Land pomimo bardzo wysokiej dywidendy operuje na niebezpiecznych poziomach m.in. jeśli chodzi o wskaźnik wypłaty dywidendy. Natomiast w ogóle nie planuję całkowitego wyjścia z rynku chińskiego, obecnie Hong Kong stanowi ok 8% mojego portfela, docelowo chcę mieć tu ok 10 - 15% portfela. Myślę, że warto być na rynku chińskim, jednak do spółek należy podchodzić bardzo ostrożnie i selektywnie. 


Guy Bradley, Chairman of John Swire & Sons - 

Swire remains extremely confident about China’s economy


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -




- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    

    Pod koniec czerwca doszło do podziału akcji japońskiej firmy Nippon Telegraph and Telephone, co ciekawe spółka podzieliła akcje w stosunku 1:25. Wcześniej 1 akcja kosztowała ok 4200 JPY (minimalna wartość inwestycji 420 000 JPY), natomiast po podziale za 1 akcję należy zapłacić ok 172 JPY (minimalna wartość inwestycji 17 200 JPY). Ten podział, to bardzo dobra wiadomość, ponieważ można dokupować akcje spółki wykładając mniejszy kapitał, w przeliczeniu na polski złoty ok 480 zł. Tym samym w nadchodzącym tygodniu na pewno dokupię trochę akcji NTT Group, ponieważ w dużym skrócie obok Deutsche Telekom jest to moim zdaniem najlepsza spółka telekomunikacyjna na świecie, choć oferująca niską stopę dywidendy, tylko ok 2,9%, to jednak jest to spółka świetnie zarządzana, stabilna i mocno zdywersyfikowana pod względem działalności oferująca zarówno przyzwoity jak na telekom wzrost akcji jak i stabilny wzrost dywidendy.